Лечение с кюфте от село
/ брой: 197
Една болница съобщи, че спира храната на лежащо болните пациенти. Не е първата. Няма да е и последната!
Не знам защо, но това никак не ме изненада. След като множество болници от началото на месеца спряха плановия прием на пациенти, за да не трупат дългове, втората антикризисна мярка е да бъдат карани болните да си носят храната и чаршафите. Следващата ще е да си купуват и лекарствата. Утехата им е, че поне са под лекарско наблюдение и под грижите на сестрата. "Е, и това не е малко", би се примирил болният, който така или иначе е в безизходица и се включва в схемата на... "лечение на самообслужване" (или здравеопазване на самозадоволяване).
Този сценарий е познат от времето на зората на демокрацията (от началото на прехода). Все едно как ще наречем онова време отпреди 18-19 години. Само че днес управниците ни се бият в гърдите, че България е член на ЕС. Ако това има някакво значение за леля Пена от Горно Нанадолнище, която лежи в болница Х в град У, но няма близки, за да й носят храна от къщи от село Z. И какво прави леля Пена? Приема да се подели кюфтето, което са донесли децата на баба Иванка от съседното легло? Или съпругата на д-р И.И. се заема вкъщи да готви за пациентите на доктора?
Ако не беше трагично, щеше да е смешно.
Само дето не може да съществува нищо такова, в която и да било поне малко цивилизована държава, независимо дали е член на ЕС или не. Не може да се хвърля прах в очите на хората с уж заловени "килъри", "тикви", "отрепки", "каналджии" и прочее задници (да ме прощава уважаемият читател) и в същото време в началото на ХХI в. един народ в Европа да няма достъп до образование и здравеопазване. Но в България това се случва: ликвидира се задравеопазване, ликвидира се образование. А без тях и тиквите, и отрепките ще се множат в геометрична прогресия.
Иначе последните дни и месеци не дават надежда за промяна на ситуацията. Сутрин се казва, че болница има, ако има минимум 10 легла, следобед - че болница няма да има, ако няма поне 30 легла. Общо взето, по тази схема се чертае прословутата здравна карта. В същото време да си лекар или сестра в България в масовия случай вече е доста унизително нещо... като се започне от парите. Но сякаш по лошото е, че държавата абдикира от задълженията си и остави отговорността не само за здравето на хората, но и за здравето на системата на здравеопазването на плещите на лекарите и сестрите.
Иначе НАП от началото на годината се хвали, че събираемостта на здравните вноски е по-висока от същите периоди на м.г., но в НЗОК все повече нямат пари за болници, лекари, сестри, аптеки и... здраве.