18 Юли 2025петък16:46 ч.

Булевард : Срещи

Радослав Георгиев:

Който иска да успее, трябва да спре да си губи времето

Необходимо е компаниите да осъзнаят, че не може да съществува образование, в което да се учи само това, от което бизнесът има нужда, убеден е един от създателите на школа по програмиране у нас

/ брой: 221

автор:Альона Нейкова

visibility 1887

Радослав Георгиев е роден в Плевен в семейство на лекари - д-р Елиза и Йордан Георгиеви. Но избира да се реализира в сфера, която е далеч от медицината. 24-годишният IT специалист учи "Компютърни науки" във ФМИ на СУ "Св. Климент Охридски". И е пълен с идеи как да допринесе за развитието на една от най-прогресивните сфери в съвременния живот.


"Доволни и научени хора са стимул да продължиш напред"


- Вие сте един от създателите на "Хак България", Радославе. Как се роди идеята за тази школа по програмиране?
- Всичко стана благодарение на факта, че се бяхме събрали хора, които се интересуваха от IT образование, като преди "Хак България" всеки е преподавал в университет и различни академии. Ивайло Бъчваров и Антония Йорданова са първите хора, с които стартирахме инициативата. Това, което ни подтикна да направим стъпката към създаване на нашата школа, беше липсата на адекватна академия, която да се фокусира върху начина на преподаване и качеството на материалите. За нас е важно постоянно да подобряваме обучителния процес и да експериментираме с различни подходи. За тази цел ни трябваше нещо наше (усмихва се).
- Но защо при пазар с над 25 различни софтуерни академии в България направихте още една? С какво тя е по-различна от другите?
- Почти всички софтуерни академии в България са "copy-paste" на моделите една от друга. Ако човек с неопитно око се загледа в сайтовете им, без да има конкретни лога, няма да направи никаква разлика. Ние създадохме нашата школа по програмиране, защото трябва да има академия, която държи на високото качество на курсовете си, експериментира с модела на образование и не прави скучни 4-часови лекции, от които не се получават реални знания.
- Школата ви е на пазара вече година и половина. Кои са най-големите трудности, с които се сблъскахте за това време, и кое е онова, което не ви позволи да се обезкуражите, дава ви стимул да продължите напред?
- Колкото и странно да звучи, най-голямата трудност на всяка образователна институция е липсата на по-голям интерес от компаниите в IT бранша. Все още академиите са нещо екзотично за над 50% от IT фирмите - те не виждат в тях потенциална възможност за разрешаването на проблема с IT кадрите в България. Обикновено процесът е, че всяка компания се опитва да направи сама своя академия. И тъй като повечето нямат опит в подобно нещо, не им достигат времето и добрите преподаватели, правят посредствен продукт и чак след това се обръщат към добрите академии в България. Компаниите трябва да осъзнаят, че не може да съществува образование, в което да се учи само това, от което бизнесът има нужда. В повечето случаи образованието трябва да е много по-обширно и да навлиза в теми, за които "няма директен пазар". Но само по този начин хората могат да придобият умения, които да ги наредят сред най-добрите софтуерни специалисти в световен мащаб. Разбира се, това, което ни кара да не спираме със започнатото, са успешните истории на нашите курсисти. Те остават много доволни от школата ни по програмиране и я препоръчват на всички техни приятели. Когато виждаш доволни и научени хора, събираш сили, за да продължиш напред (усмихва се).
- Водите ли статистика колко души минаха през вашата софтуерна академия и какъв процент от тях може да се похвали с добра професионална реализация?
- Към момента имаме 300 човека, които за една година са минали през нашата школа. От тях към 100 вече са започнали работа в IT индустрията. Обратната връзка, която получаваме от нашите партньори, е, че това са едни от най-добрите младши програмисти, които са имали.
- Моделът ви за учене и преподаване стъпва върху обърнатата класна стая. Какво по-точно означава този подход и защо се спряхте на него?
- Моделът е много прост. Стандартната академия и университет преподават чрез лекция: един лектор говори на N на брой човека в рамките на 3-4 часа. И това е всичко. Много често хората само си губят времето по лекции, тъй като не слушат, защото са ангажирани. Обърнатата класна стая поставя фокуса върху ангажирането на преподавателя с учещите се. В едно стандартно наше занятие имаме около 40 минути лекционен материал (със силно участие на курсистите), след което се решават задачи на място. Така преподавателят може да помогне на всеки, който има въпроси. По този начин хората инвестират много добре времето си и се развиват - занятие след занятие. Моделът кара хората да са постоянни в своето учене. А когато са постоянни, всъщност започват и да се развиват.
- Организирате различни курсове и форуми. Преди няколко дни приключи безплатната двудневна конференция за IT образование в НДК. Какви теми бяха засегнати по време на това събитие?
- По време на HackConf (http://hackconf.bg/) засегнахме теми, които обхващат цялата IT индустрия. Основната идея на конференцията беше да послужи за мотивация на младите, да видят с какво различно могат да се занимават като IT специалисти или като предприемачи, да слушат личните истории на успелите в България, след което да започнат сами да работят върху своето бъдеще.
- IT експертите са сред най-търсените по цял свят. В България това е една от най-желаните специалности при кандидатстване във вуз и същевременно отрасълът отчита голям недостиг на кадри в областта. На какво се дължи според вас това разминаване?
- Недостигът на кадри се дължи на рязкото развитие на IT индустрията, без да се вземе предвид евентуална инвестиция в образователни инициативи. За да стартира една IT фирма и да достигне бройка от 200 служители, отнема около година. За да се обучат 200 адекватни и кадърни млади таланти, са нужни 3-4 години. Тази разлика стана осезаема сега. И сме изправени пред много труден проблем за решаване, с който може да се справим само и единствено с общи усилия и обща политика. Ако не искаме да имаме подобен проблем на всеки 5 години, трябва повечето млади хора в България да се насочат към IT сектора, плюс да отворим нашата страна за чужденци. Имаме потенциал да станем поне 20 милиона население. И трябва. Това ще развие и повече градове в България извън София и Пловдив.
- Какво бихте посъветвали днешните тийнейджъри, които искат да се занимават с програмиране и да имат успех в IT сектора?
- Съветът е прост - да спрат да си губят времето. Да си направят план за действие и да запретват ръкавите да учат, пишат и да се занимават. Бъдещето е тяхно, но само ако те решат да се възползват от това.

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 264

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 259

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 264

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 253

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 247

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 256

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 197

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 260

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 220

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 310

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 273

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ