26 Юни 2024сряда17:40 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Ковачница на добри новини

/ брой: 11

visibility 57

Валерий Кичин

Когато пристигнах в града на своето детство Екатеринбург, се убедих, че в нашата страна има дефицит не толкова на добри дела, колкото на информация за тези дела: ние можем само да гадаем с какво и как живее страната. След склонния към депресия забързан московски живот там попадаш в света на другата енергетика и амбиции, които биха изглеждали фантастични, ако не се претворяха в живота буквално пред очите ни.
"След четири години тук ще има град-градина", мечтаеше Маяковски. Точно четири години бяха необходими, за да се появи на мястото на отдалечените паркове огромният модерен микрорайон "Академически", където към 2025 година ще живеят над 300 000 души. По идея на Александър Воробьов, който преди оглавяваше областното правителство, е разработена поразяваща със смелите си решения концепция за научен град с университетски кампус, медицински център, многобройни учреждения на уралското отделение на Руската академия на науките и удобни жилищни квартали. Тук всичко е според последната дума на техниката - в "Академически" идват от други градове и страни да изучават опита на уникалното в страната комплексно усвояване на територии.
Тук е не само комфортно, но и безопасно: като че ли самата среда диктува стила на живота - дружелюбен, открит, творчески. Показаха ми нямащата аналози система "Гарант", разработена от Михаил Тестов. Те се основава на постоянната връзка на жителите с диспечерския пункт: камерите за проследяване започват да наблюдават потенциално опасния участък още по първия сигнал, от тях не можеш да се скриеш нито на улицата, нито във входа и помощта ще дойде бързо и ефективно. Съпровожданото от погледа на камерата дете може спокойно да се прибира вкъщи от училище: за една година в района не е имало нито едно нарушение на закона.
Училище номер 16 е първото и засега единствено в района. Тук е младо всичко - сградата, учебните кабинети, оборудвани с всичко необходимо, педагогическият колектив. Както разказа директорката на училището Любов Безбородко, педагозите работят в тясно сътрудничество с учените от РАН и, по същество, подготвят кадри за бъдещия иновативен център - хора широко образовани, владеещи целия арсенал от знания и умения. В съседство се строи още едно училище и скоро училищното градче ще се превърне в културен, просветителски и спортен център за целия район: тук има добра концертна зала, няколко спортни комплекса, зали за хореографски кръжоци, голяма библиотека, ще има и басейн.
След като се бях начел на страшни истории за нарастващата враждебност между учители и ученици, хаоса в образователните програми, и се бях нагледал на сериали за деградацията на училищната система, с удивление разглеждах тези декорирани с много любов коридори и класни стаи, усещайки онази позната ми от детството аура на творчество и "прекрасни открития", които явно увличат децата, възприемащи учението като радост. Тук се усеща аурата на естественото взаимно уважение между децата и възрастните, но липсва и излишна плахост и уважение към по-възрастните - има по-скоро атмосфера на приятелство, когато едните споделят своите знания с другите, получавайки в замяна щастието на благодарно разбиране. На сайта на нашия вестник ще откриете видео, което заснех там - нито един кадър не е бил подготвен предварително: появяването ми с камерата беше неочаквано, но училището ми показаха с удоволствие, явно гордеейки се с нея.
В "шестнадесето" изучават не само математика и физика. Тук се увличат от литературата, учат се да разбират сериозната музика, да говорят английски, да работят на дърводелски струг, да готвят, да танцуват, да шият. "Ние сме необходими на града!" - този плакат изпълва децата с увереност в бъдещето.
Увереност излъчва и целият този младежки град, динамичен, бързо разрастващ се, развиващ международни връзки, твърдо решен да стане домакин на Световната изложба ЕКСПО-2020. И на мен вече неведнъж ми казваха приятели и познати, че от Екатеринбург те се прибират като оптимисти.

 

Джулиан Асанж излиза на свобода

автор:Дума

visibility 306

/ брой: 119

Еманюел Макрон плаши с гражданска война

автор:Дума

visibility 280

/ брой: 119

Мицкоски иска промяна на преговорната рамка

автор:Дума

visibility 275

/ брой: 119

Накратко

автор:Дума

visibility 223

/ брой: 119

Колко да е ново?

автор:Ина Михайлова

visibility 560

/ брой: 119

Учи здраво, за да печелиш добре

автор:Аида Паникян

visibility 295

/ брой: 119

Мъченикът на свободата

автор:Александър Симов

visibility 264

/ брой: 119

Колкото повече, толкова повече...

автор:Юлия Кулинска

visibility 304

/ брой: 119

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ