26 Април 2024петък05:20 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Колко са българите по света, къде има най-много нашенци

Спасение от обезлюдяването на отечеството са бързите положителни промени, за да могат много от емигрантите да се завърнат

/ брой: 113

автор:Дума

visibility 9650

Когато стане дума колко българи са напуснали страната през последните 23 години, се казват страшни цифри: 1 милион, не - 2 милиона!
Дали са един или два милиона ще изчисляват специалистите, но интересното е, че емигрантите се насочват по старите и така да се каже изпитани във времето маршрути: САЩ, Аржентина, Мексико, Канада, Нова Зеландия, Австралия. Тръгват и към Белгия, Дания, Гърция, Кипър, Германия, Италия, Испания, Франция, Швеция...
Разбира се, българи има в ЮАР, Тайланд, Китай, Чили, Тунис, Катар и къде ли още не. Техният брой постоянно се мени, старата вълна на емиграция се отмива, но на нейно място идва нова и всичко е твърде неясно и дори объркано.
Все пак, щом става дума за най-голямата наша диаспора зад граница, предполага се, че тя е в САЩ - около 250 000 наши сънародници пребивават постоянно там. Според някои те са два и три пъти повече. Най-големи са българските общности в Чикаго, Лос Анджелис, Бостън, Ню Йорк, в столицата на хазарта Лас Вегас.
В САЩ идват български студенти на бригада, идват спасители, които работят по курорти и градски басейни, млади хора са сервитьори в заведения за бързо хранене, други стават гидове в увеселителни паркове. Много от тях остават в САЩ и когато им изтекат договорите и така поне част от тези 25-30 хиляди българи, които всяка година посещават страната, умножават броя на имигрантите в нея много категорично. Ето защо се смята, че само в Чикаго живеят легално и нелегално около 300 000 българи и там български може да се чуе едва ли не на всяка улица.
В Европа най-голям е броят на българите в Гърция, Италия, Испания, Украйна, Германия.
 В Украйна има над 200 000, близо половин процент от населението на страната - най-много са те в Одеска област (над 50 000). В Турция живеят и са ценени високо с образованието си над 400 000 български турци, изселили се от България по времето на т.нар. "възродителен процес".
В Испания официално регистрирани са 173 000 нашенци, говори се, че неофициално те са около два пъти повече.
В Германия и Великобритания са по над 100 000, но във Великобритания се води остра кампания срещу тях, най-вече заради социалните помощи, които получават, ако са безработни, и заради уж очакваната нова голяма вълна от наши емигранти.
Около 100 000 са и българите в Австрия - само във Виена те са над 30 000.
Майка България има сега 7,5-7,6 милиона чеда. Специалистите смятат, че извън нашите предели живеят още толкова българи, че и повече дори! Други говорят за 4-5 милиона. Затова спасение от обезлюдяването са бързите положителни промени в страната, за да могат много от тези наши сънародници да се завърнат.  

Самолет с "качулка" е новата идея на конструкторите



Знае се, че инженерите все по-често се вглеждат в животните и откриват техни особености, които са много полезни при осъществяването на определена идея. Така международен екип от конструктори е получил вдъхновение за създаването на нов самолет от... птерозаврите. Тези летящи влечуги имат своеобразна качулка на главата си и тя служи не само да привлича партньори, но и помага при летене.
Конструкторите проектирали летателен апарат с вертикална опашка в предната част. Те предвидили опашката да се мести от предната към задната част, да се завърта, да работи като перка - така маневреността на апарата рязко се увеличава и той може да се използва за специални мисии.
Предполага се, че такъв самолет ще маневрира успешно в тесни пространства, ще участва в издирвателни и спасителни мисии, ще служи за наблюдение и за охрана в гранични райони.

Който си е роден с късмет...



Има стара поговорка :"Който си е роден с късмет - хвърли го на смет!" Което ще рече, че и в сметище да живееш, щом съдбата е решила да те ощастливи, няма да ти се размине.
Горе-долу така стоят нещата и с любител иманяр от района Баларат, северно от Мелбърн, Австралия. Новакът изследвал с металотърсач стар, многократно проверяван район, когато чул характерния звук на уреда. Помислил, че е попаднал на автомобилна част, но като видял находката, му се подкосили краката. Оказало се, че е открил 22 см дълга буца злато с тегло 5,5 кг!
 Районите Баларат и Бендиго в Австралия са златоносни и намерените тук богатства дават началото на златната треска преди век и половина. През 1851 г. населението на Австралия е 430 000 души, но поради огромната вълна от кандидати за богатство то достига 1,7 милиона души само за 20 години!
А щастливецът с буцата злато от 5,5 кг може да получи за нея 300 000 долара!


9-годишен стана инженер в "Майкрософт"



9-годишният вундеркинд Пранав Калян се явил на изпит в "Майкрософт". Той смаял комисията със знанията и уменията си и получил сертификат за технологичен инженер в "Майкрософт". По този начин момчето-вундеркинд вече е най-младият служител на знаменитата компания.
Пранав е индиец, но цялото му семейство се премества от Индия в САЩ в търсене на по-добри условия за живот. Известно е, че Индия развива много успешно компютърните технологии и в страната се раждат извънредно талантливи деца с отлични компютърни дарби.
Изглежда Пранав е едно от тях, защото още на две години взема лаптоп в ръцете си, а на 6 години вече пише първите си компютърни програми. Както сам твърди, вундеркиндът се е подготвял година и половина за изпита си в "Майкрософт".


Невидим човек, или когато фантастиката се превърне в реалност


Знаменитият писател-фантаст Хърбърт Уелс има роман, който след прочитането му дълго се помни - "Невидимият". Отпечатан е през 1897 и след близо 120 години се оказва, че фантастиката вече става реалност: създадени са дрехи, които правят хората невидими!
Двама дизайнери - американецът Адам Харви и колежката му Джоана Блумфийлд, са автори на цяла колекция от така наречените "стелт облекла". Те "скриват" хората в определени случаи.
Известно е, че последните години на мода са безпилотните самолети, които проследяват определен обект и когато се уверят безпогрешно в "находката си", го атакуват и унищожават. Така бяха ликвидирани не един и двама терористи и особено опасни престъпници, издирвани по цял свят.
Сега новите облекла ще затруднят акциите на безпилотните самолети. Специално ушит анорак с вградени в плата метални сплави защитава човека от електрониката на самолета и тя не може да усети телесната му топлина.
Шал има същото действие, а яке, специална конструкция, предпазва носещия го от рентгенови лъчи. На панталоните са направени особени джобове, които са в състояние да поглъщат сигнала на мобилните телефони. Така не е възможно да бъде идентифициран човекът, обул такива панталони.
Както се казва, на всяко действие - противодействие. При това цената на дрехите, които правят човека невидим, съвсем не е висока - тя започва от 100 долара.


Дървена пагода вече наближава 1000 години


Сравнително скоро се появи съобщение, че е завършен първият пететажен блок, построен изцяло от дърво. Нещо повече: предвижда се около сградата да бъдат изградени още няколко, така че да се получи малко кварталче, в което постройките са само от дърво. Те имат много предимства - леки, природосъобразни, топли през зимата и хладни през лятото, сравнително евтини, звукоизолирани, уютни, с особен чар.
Но ако някой си мисли, че дървото е открито едва ли не днес като строителен материал, дълбоко се лъже. Вече почти 1000 години най-старата и най-високата дървена пагода в света - Инсянската - стои здраво на земята, въпреки че е преживяла десетки пъти земетресения, наводнения, урагани и дори... бомбардировки.
Изградена е през 1056 г. и има височина 67,31 м. Едва последните десетина години специалисти забелязват процес, който предизвиква тревога - пагодата е започнала бавно да се накланя. Случващото се предизвиква светкавична реакция на властите с цел това чудо на древната архитектура да бъде опазено и след основен ремонт да се върне в нормалното си положение.

 

Обществените поръчки над 5 млн. лв. под специален надзор

автор:Дума

visibility 306

/ брой: 79

Забраняват рекламата на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 333

/ брой: 79

Безплатни винетки за електромобилите на инвалидите

автор:Дума

visibility 384

/ брой: 79

Жилищните кредити с нови рекорди

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 79

Северна Македония гласува за президент

автор:Дума

visibility 299

/ брой: 79

ЕП прие закон за защита на жените

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 79

Хиляди деца в Румъния оставени на бабите

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 79

Накратко

автор:Дума

visibility 255

/ брой: 79

Политически кукувици

автор:Александър Симов

visibility 393

/ брой: 79

Договорът с „Боташ“ е национално предателство

visibility 324

/ брой: 79

Как Йончева забрави "Ало, Банов"

автор:Дума

visibility 339

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ