Здраве
Когато сърцето стане голямо
И вирус, и алкохол могат да причинят сърдечна недостатъчност
/ брой: 70
Смята се, че българите, които страдат от сърдечна недостатъчност (СН), са около 200 хил. Около 15 млн. западноевропейци са със СН, а всяка година в САЩ нови 400 хил. души са диагностицирани с болестта. Затова, ако са ви поставили тази диагноза, въпреки шока от новината знайте, че не сте сами. А и медицината бележи сериозен напредък в тази област и хората със СН могат да живеят почти като здравите, ако изпълняват стриктно препоръките на лекаря си. Медици са установили, че някои хора, научили диагнозата си, се вглъбяват в заболяването си, други просто искат да го забравят, но е важно да вярвате, че можете да го контролирате - просто трябва да намерите своя начин.
Известно е, че сърцето представлява мускул, който изпомпва кръвта в тялото. При СН обаче то не изпомпва правилно кръвта и често е уголемено, тъй като се натоварва повече.
СН не е сърдечен удар
- той е свързан с липса на приток на кръв към сърцето и обикновено причината е наличието на тромб в артериите, които пренасят кръвта.
Обикновено причината, поради която сърцето не изпомпва кръвта правилно, е известна. Най-често се дължи на увреждане на сърдечния мускул в резултат на недобро кръвоснабдяване. Това може да се случи след сърдечен удар или при високо кръвно налягане, засегнало сърцето. Другите причини може да са вирус, който е засегнал работата на сърцето, нарушен сърдечен ритъм, генетично обусловени сърдечни дефекти, увредени сърдечни клапи, прекомерна употреба на алкохол, употреба на наркотици, някои лекарства за химиотерапия и в по-редки случаи се наблюдава форма на сърдечна недостатъчност по време на бременност. А понякога просто не знаем каква е причината.
В някои случаи симптомите на СН могат бързо да се влошат. Това се нарича остър епизод (пристъп) или остра сърдечна недостатъчност. Въпреки че може да се дължи на временно събитие и да не трае дълго, острата сърдечна недостатъчност изисква някаква форма на лекарска намеса.
....................
"Не е важно какви карти си получил, важно е как ще ги изиграеш. И не забравяйте, че животът трябва да се живее!"
Луиз, пациент със сърдечна недостатъчност, Великобритания
............................
Нюйоркската скала
Пациентите и медицинските специалисти често смятат класификацията на Нюйоркската кардиологична асоциация (NYHA) за полезна при оценяване на степента на заболяването според това доколко е ограничена физическата активност. Важно е да се знае, че мястото на всеки може да се променя при промяна в състоянието или лечението му.
Къде се намирате вие по тази скала днес?
.....................................
КЛАС
ПО NYHA СИМПТОМИ
I Мога да извършвам всички физически дейности, без да се задъхвам или уморявам и без сърцебиене.
II Задъхвам се или се уморявам, или имам сърцебиене при по-сериозно физическо натоварване. Например когато вървя по стръмен наклон или изкачвам много стъпала.
III Задъхвам се или се уморявам, или имам сърцебиене при извършване на ежедневни дейности (например когато вървя по равна повърхност).
IV Задъхвам се в покой и обикновено не излизам от дома си. Не мога да извършвам никаква физическа дейност, без да се задъхвам или уморявам или без сърцебиене.
..................................
Хората с това заболяване често усещат, че имат определено количество енергия - като батерия, с която да изкарат деня. Колко енергия има във вашата батерия по принцип зависи как се оценява състоянието ви по скалата на NYHA. Както бихте се замислили как да извлечете максималното от една батерия, добре е да помислите за количеството енергия, с което разполагате, и да се опитате да планирате използването й през деня, като определите кои дейности са най-важни за вас.
Според това къде се намирате по скалата NYHA, трябва да помислите за следното:
* Работа * Социален живот
* Шофиране * Сексуален живот
Консултирайте се с вашия лекар за промените, които трябва да направите в ежедневието си, за да сте сигурни, че можете да контролирате нивата на енергия и да се възползвате максимално от всеки ден.
Самоконтролът
След като вече знаете къде сте по скалата, можете да направите някои неща, с които сами да си помогнете. Все пак СН не е само ангажимент на лекаря ви - вие сами трябва да се споразумеете със заболяването как да съжителствате.
- Физическа активност. Всеки мускул реагира добре на натоварване - вашето сърце не прави изключение.
Обсъдете с лекаря си подходяща за вас програма за физическа активност. Междувременно слушайте тялото си - разпределете силите си и не забравяйте за вашата батерия. Ако енергията в нея е намаляла, починете си и не се напрягайте.
- Диета. Поискайте от лекаря съвети за здравословно хранене. Може да установите, че по-честото приемане на по-малки порции ви помага, тъй като преработването на малки количества храна натоварва по-малко тялото и сърцето.
- Сол. Внимавайте с количеството сол, което приемате. Знаем, че солта може да предизвика задържане на течности в тялото, което също натоварва сърцето. Опитайте се да избирате храни с ниско съдържание на сол и ограничете количеството сол, което добавяте допълнително.
- Тютюнопушене. Не пушете, ако ви е поставена диагноза сърдечна недостатъчност.
- Алкохол. Опитайте да се придържате към препоръчаните дневни и седмични норми за консумация на алкохол.