Когато мечтите излизат на сцена
/ брой: 219
Над 1 млн. и 700 хил. души са усетили вълнуващата атмосфера на "Байландо - сцена на мечтите", съобщиха от Нова тв. Шоуто на медията в първите си епизоди представи на зрителите 24-те български звезди, приели да пеят или танцуват с 24-те "обикновени" участници във формата. Дано фактът, че в предаването се включиха доста родни ВИП личности, не е пореден автопиар, а истинска проява на съпричастност към нелеката съдба на партньорите им. Много от тях се борят за здравето и живота - на своите деца, близки и приятели. Други мечтаят да продължат образованието си. Трети искат да станат известни певци. Има и такива, които ще направят всичко възможно България да има свой представител и, дай Боже, шампион по бадминтон на Олимпиадата в Лондон през 2012 г. Или да осигуряг дом на 9-членното си семейство, което може да остане на улицата...
Съдбите на тези "мечтатели" наистина може да трогнат мнозина, да предизвикват съчувствие, сълзи на умиление, човешко състрадание... Истинските им истории, разказани накратко пред тв аудиторията, ще накарат доста зрители да съпреживяват техните проблеми, различни от собствените им. Голяма част от хората, които са гледали първите епизоди на "Байландо - сцена на мечтите", са взели присърце някой от копнежите и са приготвили телефона си, за да изпратят пореден есемес за каузата. Със сигурност има и такива, които казват: "Абе, вие луди ли сте?! Те правят пачки, а ние си даваме и последната стотинка..."
Но винаги и за всеки в подобни случаи има избор - да прояви човечност или да превключи на друг канал. Но ако някой не може да помогне, би могъл поне да не злобее. За да не хвърли върху истинските мечти на реални хора сянката на цинизъм и безскрупулност. Без престорено съчувствие и неискрен пресилен възторг.
Трудно е да избереш коя мечта повече заслужава да бъде подкрепена или кой е по-достоен да се лекува, за да живее. Какъв е критерият - по-добро изпълнение или по-благородна кауза? Как да прецени зрителят чия човешка драма е по-голяма, за да даде шанс именно на нея. А този, който не спечели, какво ще прави? Ще се прибере вкъщи при предишните си проблеми и ще каже на болното си дете: "Съжалявам, ама хората не харесаха как танцувам/пея."
В този ред на мисли може би по-добър пример за начина, по който тв шоута събират средства за нуждаещите, е единната кауза на "Великолепната шесторка" по bTV. Форматът в първия си сезон събра средства за подобряване живота на децата от Могилино, а сега целта е да се направи реформа на Дома за деца в Шумен.
Всички представени в тези шоута благородни намерения биха могли да се реализират с помощта на държавата, която обаче е абдикирала от задълженията си и все няма пари за обикновени хора с проблеми. По този повод жената-жури Нешка Робева апелира да направим такова Байландо, че да съберем средства, да си купим политици от чужбина и да изхвърлим нашите...
Човек в безизходица е готов на всичко, за да помогне на близките си. Дори и да танцува неумело или да пее фалшиво в тв предаване. Важното е обаче зрителите, когато се погледнат в огледалото, да не видят там отражение на безразличие. Но и да имат едно наум, че на подобни "забавни" шоута, спекулиращи с поредното човешко нещастие, болка и драма, вече сме се нагледали.