09 Ноември 2024събота03:48 ч.

ВРЕМЕТО:

В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд. В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд.

Кога ще ги стигнем... гърците?

/ брой: 125

автор:Светлана Велева

visibility 1456

Шампиони сме по фискална и данъчна политика, по стабилност. Ние сме една от най-бързо развиващите се нови членки на ЕС. Тези кухи фрази, наподобяващи реплики от сапунен сериал, звучат вече няколко години като повредена плоча. Оказва се, че хората освен че ядат асфалт, ядат и обещания. Трябва да сме вече много преял и затлъстял народ, ако наистина тези неща хранеха. То поне да бяха истински магистрали, а не от пепел и строителна суроватка, ама нейсе. Неотдавна самият премиер съобщи, че ще бъдат заменени 15 км асфалт по новострояща се магистрала, защото не бил качествен. Да не изброяваме многото случаи на напуквания, пропадания и "вълнения" на прясно изградени пътни участъци. Та и асфалтът ни менте, като всичко останало.
И докато управляващите се опитват да захранват надеждите ни за промяна с асфалт и народът преяжда ли, преяжда с него, докладът на ЕК е безпощаден. Според него страната ни продължава да е най-бедната членка на ЕС, а вече официално е и най-рисковата. Kомисията остро критикува действиятa на правителството по отношение на пазара на труда, пенсионната система, енергетиката, качеството на образованието, ограниченото финансиране за науката, за малкия и средния бизнес, неефективността на данъчната система и бизнесклиматa. Все сектори, в които министър Дянков отчита напредък.
Така финасовият ни корифей зае второ място в класацията сред управниците по обещания и програми тип "вятър и мъгла". Но нека не приличаме на ГЕРБ, които ще останат в историята с гръмки приказки без покритие и обогатяване на народния фолклор с цветисти изказвания, а да oтчетем фактите. Защото когато те говорят, и ГЕРБ трябва да мълчи.
Тези дни стана ясно, чe от дадените 541 обещания през последните 1000 дни са изпълнили само 11%. Шампион по неизпълнени ангажименти е премиерът - от 228 неща e свършил едва 27. Второто място гордо оглавява министър Дянков - с 47 обещания, от които е изпълнил едва 4.
Основните теми, по които властимащите се упражняват в даването на обещания, са пътно строителство, данъци, еврофондове, пенсионно осигуряване. Сред неизпълнените обещания са уверенията на Борисов да не се вдига цената на тока. По време на кризата с горивата премиерът пък прогнозира понижение на цената на дизела и бензина с по 15-20 ст., което не се случи. Или все основни ресурси, чието вдигане на цените води до поскъпване на всички стоки и услуги, а оттам кумулиране на инфлация, обедняване, намалено потребление, свиване на БВП.
Преди 2 години Дянков набеляза 10 основни антикризисни мерки, сред които балансиран бюджет и борба с нелегалния бизнес. България не завърши 2009 г. с балансиран бюджет, а с дефицит от 0.8%. През следващите две години той се увеличи, а сивата икономика достига 40% със загуби за бюджета от 10 млрд. Предвиждаше се и промяна в данъчното законодателство, с която да се създаде "златен" регистър за ДДС, в който да влизат изрядни фирми платци и ДДС да им се връща до една седмица. Няма "златен" регистър, a държавата продължава да бави връщането на ДДС на фирмите.
Следващата година правителството предложи пакет от 60 антикризисни мерки, които трябваше бързо да ни измъкнат от кризата и да доведат до растеж на БВП. Досега обаче по-голямата част от тях или не са стартирани, или са в съвсем начален стадий. Оценките на европейските контролни органи не закъсняха - МВф понижи прогнозата си за икономическия растеж на България за 2012-а до 0,8%, а ЕК до 0,5%, докато управляващите ни обещават светло бъдеще. И излиза, че сме наистина стабилни - в мизерията. Пък вече имаме пример за стабилност само на думи. Гърците също казваха, че държавата им е стабилна, и лъжеха ЕС толкова години. Накрая виждаме какво стана.
 


 

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 781

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 748

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 591

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 722

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 745

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 762

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 739

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 706

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 651

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 657

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 681

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 704

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ