КОГА ПУТИН ЩЕ ПОСЕГНЕ КЪМ ЯДРЕНИТЕ ОРЪЖИЯ?
/ брой: 66
Джон МИЪРШАЙМЪР,
професор по политически науки в Чикагския университет
Войната в Украйна е най-опасният международен конфликт след Карибската криза през 1962 г. Разбирането на неговите първопричини е от съществено значение, ако искаме да предотвратим влошаването му.
Няма съмнение, че Владимир Путин започна войната и е отговорен за начина, по който тя се провежда. Друг е въпросът защо го направи.
Гледната точка на Запада е, че той е ирационален, откъснат от реалността агресор, насочен към създаването на Велика Русия по модела на бившия Съветски съюз. Така само той носи пълната отговорност за украинската криза.
Ала тази постановка е грешна. Западът, особено Америка, носи основната отговорност за кризата, която започна през февруари 2014 г.
Сега тя се превърна във война, която не само заплашва да унищожи Украйна, но и има потенциала да ескалира в ядрен конфликт между Русия и НАТО.
Проблемите около Украйна започнаха на срещата на НАТО в Букурещ през 2008 г., когато президентът Буш накара Алианса да обяви, че Украйна и Грузия ще станат членки на военния пакт.
Руските лидери реагираха с възмущение, определяйки това решение като екзистенциална заплаха за Русия.
Америка пренебрегна червената линия на Москва и продължи напред, за да превърне Украйна в западен противник на границата с Русия. Тази стратегия включваше още два елемента: доближаването на Украйна до Европейския съюз и превръщането ? в проамериканска демокрация.
Ако Западът не само пречи на Москва по бойните полета на Украйна, но нанася и сериозни, трайни щети на руската икономика, той тласка една велика сила към ръба на пропастта.
Тогава Путин може да посегне към ядрените оръжия.