17 Юли 2025четвъртък10:35 ч.

КНСБ: Скокът на цените ще изяде увеличението на доходите

автор:Дума

visibility 358

От КНСБ прогнозират, че поскъпването на тока ще излезе от параметрите на социално поносимата цена. Новите цени на електроенергията и водата вече се отразяват както на производителите и бизнеси, така и на обикновения потребител.

"Говори се за ново поскъпване на хляба и млякото. Очаква се и ръст на цените на ВиК услугите, товарният транспорт се оплаква от новите цени на горивата, очакваме ръст на цените на плодовете и зеленчуците. В същото време покупателната способност на населението намалява", заяви в студиото на "България сутрин" Росица Макелова от Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ.

Тя е убедена, че помощите, които се отпускат на пенсионерите, реално само ще компенсират поскъпването, но няма да доведат до по-голяма консумация.

"Увеличението на доходите ще бъде изядено от увеличението на цените. Помощите за пенсионерите ще компенсират очакваното поскъпване през зимните месеци. Не само пенсионерите са подложени на шоковото поскъпване. Има и едночленни домакинства, хора с по-ниски доходи, които живеят в лишения", добави Макелова.

Данните показват, че до момента на годишна база минималната работна заплата се е повишила с 6%, а инфлацията, която НСИ отчита, е 4%. От КНСБ настояват за увеличение на минималната работна заплата.

"Ръстът на средната работна заплата в някои сектори е много по-малък и се изяжда от инфлацията. Настояваме през 2022 г. да има съществен ръст на минималната работна заплата, която получават половин милион българи, и тя да стане 760 лв.", уточни Макелова.

Прогнозите са към края на годината потребителската кошница да нарасне с 4%.

Тръмп плаши Русия с "тежки мита"

автор:Дума

visibility 1202

/ брой: 129

Лавров се срещна със Си Дзинпин

автор:Дума

visibility 1367

/ брой: 129

Разследват евродепутат, за когото Аушвиц е "фейк"

автор:Дума

visibility 1499

/ брой: 129

Символ

автор:Александър Симов

visibility 1473

/ брой: 129

Приключи ли терапията

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1324

/ брой: 129

Епични провали

visibility 1459

/ брой: 129

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ