18 Юли 2025петък23:53 ч.

КНСБ иска увеличение на командировъчните разходи

/ брой: 216

автор:Дума

visibility 98

КНСБ иска увеличение на признаваните командировъчни разходи, съобщи в Плевен президентът на КНСБ Пламен Димитров. Синдикатът настоява с писмо до Тотю Младенов да бъде коригирана наредбата за командировъчните, за да се отчетат ръстът на инфлацията и увеличението на цените за транспорт. Полагащите се на командирования служител "дневни" пари, които не са променяни от 2008 г., трябва да бъдат увеличени с 10-15%, както и да му се изплащат пари за градски транспорт, а не само за извънградски, смятат в КНСБ.
От КНСБ са изпратили и предложение до Симеон Дянков и Националния съвет за тристранно сътрудничество за промени в Закона за гарантиране на вземанията на работниците при несъстоятелност на работодателя. КНСБ иска за по-пълно обезщетяване работникът да има право да получи 5, а не, както сега, 3 заплати и да се увеличи таванът на възможното месечно възнаграждение до 1200 лв. вместо 1000. От синдиката настояват законът да допусне изплащане на обезщетения на работници и в предприятия, които са във временни финансови затруднения.
Експертите на КНСБ са разработили критерии, които да не позволят злоупотреба и източване на Фонда за обезщетения. В момента фондът има 200 млн. лв., които са в НОИ и не се ползват за тази цел, а работници в стотици предприятия имат потребност да бъдат обезщетени за неполучени заплати, коментира Димитров.
КНСБ ще продължи да настоява от есента да се увеличат бюджетните заплати в секторите с "драматично" изоставане - образование, читалища, библиотеки, музеи, социални домове и социални патронажи. Според синдиката от 1 януари 2013 г. трябва да бъдат увеличени с 10% заплатите в сферите с делегирани бюджети, с 15% - в образованието, с 10% - всички пенсии.

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 677

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 653

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 759

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ