15 Май 2024сряда21:31 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Китай разсекрети данни за социалното неравенство

Докладът на Центъра за изследване на финансовото състояние на домакинствата отбелязва като опасна тенденцията за повишаване на нивото на разслоение в китайското общество

/ брой: 15

автор:Дума

visibility 81

Съвременен Китай е страна с гигантска работническа класа, повече от 200 милиона души (половината от населението на ЕС). Почти цялата американска лека промишленост е пренесена на китайска земя, а европейски, японски, корейски и тайвански компании постъпват по същия начин. Нищо чудно: трудолюбивата китайска работна ръка е около 40 пъти по-евтина за бизнеса, отколкото работната сила в САЩ. При това огромна част от произвежданата продукция е предназначена за износ в САЩ, Евросъюза, Япония, Корея, Тайван. Транснационалните корпорации благодарение на американско-китайската симбиоза са увеличили печалбите си със стотици проценти. Самите китайци получават работни места, но в същото време стават жертви на жестока експлоатация и социално неравенство - така нареченият коефициент на Джини, измерващ социалното разслоение, в КНР е приблизително същият както в САЩ.
Както съобщава ръководителят на централната статистическа служба на Китай Ма Цзянтан, цитиран от АФП, коефициентът Джини е достигнал 0,474, което на практика означава, че разривът между доходите на бедни и богати в страната е достигнал до значително високо ниво. Според него за последните десет години Джини е достигнал локалния максимум, а значението на този показател в диапазона 0,47-0,49 вече говори за потенциално опасно ниво на социалното неравенство.
Според агенция Bloomberg подобна ситуация може да доведе до сериозни напрежения и социални безредици. Припомняме, че Китайското статистическо бюро престана да изчислява коефициента през 2001 г., аргументирайки се с непълните данни за заможните домакинства.
Докладът на Центъра за изследване на финансовото състояние на домакинствата отбелязва, че толкова висока стойност е рядка в глобален план, но посочва, че е естествено за бързо развиващите се икономики да отчитат силно неравенство. Според данните в него общият доход на домакинствата в източните китайски провинции е около 2,7 пъти по-голям от този в западните и централните региони, но на изток Джини коефициентът също е по-висок. По-рано изследователският център установи, че на 10% от китайските домакинства се пада 57% от целия разполагаем доход в страната. По места коефициентът е по-висок там, където има по-силна пазарна конкуренция.
Пенсионните доходи обясняват голяма част от неравенството в доходите между големите градове и по-малките населени места в Китай, сочи академичният доклад. През 2010 г. само 35% от населението извън градовете е било осигурено с държавна пенсия, която е била средно по 160 долара на месец. За големите градове цифрите са съответно 87% покритие и 440 долара пенсия на месец.


Коефициентът на Джини или Индекс на Джини се използва за статистическа характеристика на разпределенията на благата в едно общество, т. е. на паричната разлика между благосъстоянието на бедните и богатите в едно общество. Приема се, че той изразява тяхната "неравномерност" като стойността 0 показва някаква пълна еквивалентност или равнопоставеност, а стойност 1 - абсолютната й липса.

Над 12% от българите нямат банкова сметка

автор:Дума

visibility 454

/ брой: 89

Държавата взе още 200 млн. лв. заем

автор:Дума

visibility 449

/ брой: 89

Фирмите у нас все по-трудно получават парите си

автор:Дума

visibility 484

/ брой: 89

Хамас планирала база в Турция

автор:Дума

visibility 528

/ брой: 89

Силяновска пак пропусна името на страната си

автор:Дума

visibility 534

/ брой: 89

Макрон: ЕС да смени своя бизнес модел

автор:Дума

visibility 489

/ брой: 89

Още година без мита и квоти за украинския внос

автор:Дума

visibility 505

/ брой: 89

Знания и пошлост

автор:Деси Велева

visibility 517

/ брой: 89

Предизборни идиотщини

автор:Любо Кольовски

visibility 501

/ брой: 89

Институционално безхаберие

visibility 445

/ брой: 89

Време за преосмисляне

автор:Събина Петканска

visibility 487

/ брой: 89

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ