Като патета в кълчища
/ брой: 159
Каквото и да кажат - все тая. Бъркотията е такава, че вече не им пука - нито на тия, дето казват, нито на тия, дето слушат. В петък казаха, че за един ден от КТБ са изнесени в чували близо 206 млн. лв. Даже арестуваха един шеф на банката и уволниха друг един шеф - от летището, защото пуснал да излети самолета с чувалите. Появи се дори информация, че банкнотите били обявени за бракувани, за да се изнесат по-лесно. Все тая, че по закон "Българската народна банка (БНБ) има изключителното право да емитира и пуска в обращение български банкноти и монети, както и да изтегля от обращение и унищожава негодни български банкноти и монети". В неделя казаха, че парите не били изнесени за един ден в чували, а за три години чрез преводи. Утре може да кажат, че парите са виртуални - биткойни. Все тая. Въпросите около скандала с КТБ така набъбнаха, че още един-два отгоре - все тая.
Първият голям въпрос беше, когато от услужливо разпространено на 18 юни анонимно писмо се разбра, че на 16 юни шефът на "Банков надзор" на БНБ Цветан Гунев е подведен под отговорност за това, че не е осъществил контрол и така е позволил в КТБ да се раздават необезпечени кредити на приближени до Цветан Василев фирми, което влошило състоянието на банката. От БНБ признаха. Та, пита се, откъде от БНБ знаеха, че състоянието на банката се е влошило, след като Гунев е обвинен преди 20 юни, когато в банката влязоха квесторите? А пък на 17 юни БНБ ни каза, че всички банки, включително и КТБ, са в отлично състояние.
В петък от БНБ и от прокуратурата съобщиха, че на 19 юни - само ден преди КТБ да бъде поставена под специален надзор, "чрез трето лице са изтеглени и предадени срещу разписка на мажоритарния собственик на КТБ 205 887 223 левова равностойност в брой, предимно в евро". Как мажоритарният собственик се е подписал под разписката и е получил парите в брой, след като е доказано, че тогава той не е бил в България? Това бе големият въпрос в петък. Днес обаче този въпрос вече няма никаква стойност, защото се оказа, че пари в брой няма!
От БНБ и прокуратурата съобщиха още, че са изчезнали кредитни досиета за отпуснати кредити за 3,5 млрд. лева на фирми, близки на Цветан Василев. Тези кредити дори бяха обявени за "лоши". След като са изчезнали досиетата, как разбраха, че кредитите са "лоши"? Как разбраха кои са фирмите и че са близки до Цветан Василев?
Утре сигурно ще се окаже, че и досиетата не са изчезнали, и кредитите не са лоши, и фирмите не са близки до Цветан Василев, а до някой друг. Все тая.