18 Юли 2025петък23:40 ч.

Хелга Банш:

Картинните издания са особено популярни у нас

Децата трудно четат, но с илюстрациите може по-лесно да ги накараш да посегнат към книгата, смята известната австрийска авторка

/ брой: 134

автор:Надежда Ушева

visibility 987

Хелга Банш е родена през 1957 г. в Леобен, Австрия. Завършва Педагогическата академия в Грац. Илюстраторка и авторка на детски и картинни книги. Има над 40 публикации. Авторка на живопис - акрил върху платно. Със стипендии като художник, с лекции или като участничка в конгреси на книгата е посещавала Южна Африка, Китай, Индонезия, Корея, Иран и Дания. Хелга Банш живее и работи като художник на свободна практика във Виена и в провинция Щирия. Носителка е на редица награди, сред които Австрийската награда за детска литература, Награда за изключителни постижения като художник. Участвала е в международни колективни експозиции в Корея, Япония, Италия, Словакия, Хърватия, Швейцария, Германия, има и многобройни самостоятелни изложби.
Тя гостува в България във връзка с Международната изложба на илюстрации на детски книги, която се състоя в музея "Земята и хората" - като заключителна част на проекта "АБВ - Изкуството на книгата" по програма "Култура" на ЕК. Хелга Банш по време на посещението си у нас изнесе уъркшоп, посветен на картинната книга. На базата на своето творчество показа как се планира и създава картинна книга и на какво трябва да се обръща внимание при драматургията и избора на цветове за една илюстрация.        
     


- Как попаднахте в проекта "АБВ - Изкуството на книгата" и от колко време се занимавате с това? 
- Участвам в този проект по покана на Лилия Рачева-Стратиева, която работи в Международния институт за детска и юношеска литература и проучване на четенето във Виена, партньор на проекта "АБВ - Изкуството на книгата". Иначе от пет години създавам авторски картини и пиша книги за деца.
- Когато книгата е богато илюстрирана, по-лесно ли се възприема от децата? Какво е значението на рисунките?
- Малчуганите трудно четат книги, но с илюстрациите става по-лесно да накараш едно дете да посегне към книгата. Рисунката наистина помага, тя донякъде приковава вниманието на детето. Днес особено популярни са картинните книги в Австрия.
- За какво пишете? Какви теми ви вълнуват като творец?
- Всеки път е различно в зависимост от това какво ми хрумва в момента. Аз пътувам много и наблюдавам природата, хората, начина им на живот, и впоследствие измислям история или фрагменти от една история. Например за написването на книгата ми "Красивата морска сирена", с която се представям в България на Международната изложба на илюстрации, бях на плажа и гледах морето, хората, и изведнъж зърнах риба. Тя скачаше, премяташе се над вълните и си въобразих, че това е морска сирена. Представих си каква може да бъде моята морска сирена и така се роди една история, която описах в книга.
- Работите като художник на свободна практика в Австрия. У вас един творец може ли да се издържа сам или е необходимо с още нещо да се занимава?
- Това е проблем у нас. Когато човек има желание да прави значими в художествено отношение книги, първо е по-трудно да намери издател и второ - това отнема повече време при създаването на книгата и всъщност човек не е в състояние да преживява. Аз специално успявам да се издържам на свободна практика, пишейки и рисувайки за деца, но водя скромно съществуване. Авторите и илюстраторите в много случаи обаче трябва да работят и нещо друго, да имат втора професия, за да могат да живеят и да творят спокойно.
- Защо? Издателствата не са ли съгласни да издават детска литература...?
- Мисля, че създаването на качествена картинна книга е много скъпо. Скъпо е производството, скъпо е и времето на художника - необходимо е доста време за сътворяването на една илюстрация с всичките й детайли и цветове. Тези издания със значими илюстрации, за съжаление, по-бавно и по-трудно се продават. Те са и по-скъпи. Има издателства, които действително издават много стойностни книги с изключително добри художници, но никак не е лесно на тези издатели. Обикновено трудно се намира издателство.                 
- Какво ви дава работата - рисуването и писането на истории? Носи ли ви удовлетворение?
- Мисля, че най-хубавото, което може да ти се случи, е да можеш да живееш от това, което най-много обичаш да правиш.
 

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 677

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 653

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 759

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ