15 Септември 2025понеделник13:58 ч.

Кардиолог: От гените зависи как ще прекараме ковид инфекцията

автор:Дума

visibility 331

Най-вероятно ще се окаже, че гените, които носим, определят как ще протече коронавирусната инфекция. Вече започват да се натрупват все повече доказателства за това, каза пред БНР доц. Добрин Василев, началник на Клиниката по кардиология в МБАЛ „Александровска“. Ще бъде изключително трудно да се направи ефективна ваксина срещу вируса, причиняващ Covid-19, посочи той.

Лично аз си мисля, че по-вероятно е да се намери някакво лечение. В момента вероятно ремдесивирът е начален препарат, от който да се тръгне. Вече за ваксината ще трябва повечко да почакаме, заяви доц. Василев. Той припомни случая с двата предишни коронавируса и наблегна на факта, че ваксина и решение така и не са били открити.

Беше доказано, че от ремдесивир има полза. Според голямо американско проучване позитивното въздействие на медикамента е факт, затова и се оспорва становището на Световната здравна организация, поясни още Добрин Василев. Статистическите данни показват, че ремдесивир е ефективен препарат за лечениe на Covid, добави кардиологът.

За 40% от хората се счита, че карат коронавирусната инфекция абсолютно безсимпомно, 5% я прекарват критично, припомни доц. Василев. По думите му абсолютно е доказано, че мъжете са предразположени към по-тежко протичане на заболяването.

Натрупа се умора у хората и пада гардът за защита и за предпазване. Източна Европа е прекрасен пример за това колко са важни противоепидемичните мерки. През пролетта се говореше колко е резистентна Източна Европа за вируса, как не се предавал, как сме ваксинирани с БЦЖ  и с не знам още какво си и виждаме какво се случва в момента. Буквално вирусът ни „разката“. Това, което се промени от пролетта досега – мерките и неспазването им от населението, категоричен бе доц. Добрин Василев.

Един медицински проблем започва вече прекалено много да се политизира, смята още медикът.  Относно намаляването на карантината с няколко дни, лекарят отбеляза, че шансът за заразяване намалява силно след няколко дни, но не е равен на нула. Това обаче е така и при 14-дневна карантина, както и при наличие на отрицателен PCR тест.

Има специфична динамика в отделянето на вируса в зависимост от момента на заразяване, уточни кардиологът.

И в зависимост от това в кой момент от момента на заразяване сте хванали пациента да го изследвате, може да получите практически почти всякакъв резултат. Включително пациентът да е активно болен и въпреки това PCR-рът му, който е приет за стандарт, да бъде негативен. Както ви дадох пример с нашите двама пациента, които сме ги изписали от клиниката – впоследствие им се е позитивирал PCR-рът, и двамата имат изследван негативен при нас.

Част от училищата вече започват учебния ден по-късно

автор:Дума

visibility 44

/ брой: 171

Ваксината срещу варицела става задължителна от 2026 г.

автор:Дума

visibility 49

/ брой: 171

Продължава пожарът в Природния парк "Рилски манастир"

автор:Дума

visibility 49

/ брой: 171

Бедственото положение в Плевенско е удължено до 1 октомври

автор:Дума

visibility 45

/ брой: 171

Огромна разлика в доходите на българите

автор:Дума

visibility 45

/ брой: 171

Пътуваме от София до Сърбия изцяло по магистрала

автор:Дума

visibility 48

/ брой: 171

НАП погва амбулантни търговци за укрити доходи

автор:Дума

visibility 42

/ брой: 171

Огромна разлика в доходите на българите

автор:Дума

visibility 43

/ брой: 171

Да се ограничи интернет за децата

автор:Дума

visibility 44

/ брой: 171

Голям пожар бушува на Пелопонес

автор:Дума

visibility 41

/ брой: 171

Германците взимат заеми за всекидневни разходи

автор:Дума

visibility 42

/ брой: 171

Накратко

автор:Дума

visibility 38

/ брой: 171

Признанието на Макрон

автор:Юри Михалков

visibility 40

/ брой: 171

Винаги с разум

visibility 43

/ брой: 171

Разбирате ли смисъла от училището?

visibility 44

/ брой: 171

Глас и съвест на епохата

автор:Дума

visibility 45

/ брой: 171

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ