19 Юли 2025събота19:02 ч.

Кънчо Стойчев: Ще се появи нов силен политически играч, Кирил Петков даде заявка за това

автор:Дума

visibility 870


Ако изборите бяха днес, партиите на протеста биха загубили, прогнозира в интервю за радио „Фокус“ социологът Кънчо Стойчев. Той обаче уточни, че все още е рано да се правят прогнози за нови избори.
„Със сигурност всички губим, защото се изправяме пред ситуация, която два пъти подред под една или друга форма, под една или друга комбинация, протестните партии имаха възможност с подкрепата на БСП, която е отчетлива опозиция 4 г., да съставят кабинет и не го направиха. Така че близко до ума ми е да кажа, че биха загубили всички онези протестни партии, най-вероятно без БСП, тъй като БСП се показа не само опозиция на ГЕРБ, но и една твърда разумна партия в тази напрегната политическа обстановка. Аз не считам, че през последния месец са станали драматични обрати и промяна в електоралните нагласи и в това е драмата на ситуацията, тъй като най-вероятно структурата на резултата ще се повтори. Да, ще има някоя партия трима депутати по-малко, а друга 4-ма повече, но когато се стигне до сборуване, отново ще се изправим пред същата невъзможност за устойчиво управление“, категоричен е Стойчев.
Промяна би могла да настъпи при поява на нов силен играч, а такъв се задава, прогнозира Кънчо Стойчев.
"Анализирайки изказванията на Кирил Петков, министър от служебното правителство, той по-скоро заяви, че след приключване на ангажиментите си в служебното правителство, няма да се откаже от политиката. Влизането му в политиката евентуално с Асен Василев и някои други успешни представители на служебния кабинет, ще променят категорично играта. Виждаме, че това са рейтингови министри, виждаме масово одобрение и най-важното – виждаме масово одобрение на българските избиратели към целия служебен кабинет. Така че това би променило политическата картина, но твърде рано е да анализираме, тъй като нямаме ясни заявки. А и все още не сме в предизборна ситуация“, напомни социологът.
"ГЕРБ има шанс да бъде на първо място защото стои стабилно, но това не означава, че има шанс да състави правителство", уточни Кънчо Стойчев.
„Това което виждаме е, че ГЕРБ се стабилизира след спада на вторите избори. Стои стабилно, не продължава да се рони и нищо чудно, ако другите партии не се представят по-добре, ГЕРБ има шанс да бъде на първо място. Но да бъде на първо място не означава, че има шанс да състави правителство, тъй като отново говорим за първо място, което се лъкатуши между 60 и 70 депутати. А с 60-70 депутати се сещаме, че нищо сериозно не може да бъде направено, ако партията е в изолация“, допълни той.
"Големият проблем за ГЕРБ е изолацията, а не обема на електората", допълни още Кънчо Стойчев.

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 6009

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 5616

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 7006

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 6388

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 6074

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 6157

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 5800

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 6074

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 6311

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 6817

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 6362

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ