Какво ни носят снарядите с обеднен уран?
/ брой: 176
Божидар Чеков
Президентът Радев добре направи, че не се яви на конференцията на "Трите морета" в Букурещ. Така си спести унижението да слуша "конското евангелие", което дръпна Зеленски на присъстващите. Видимо разгневен, украинският президент предупреди България, Румъния, Полша и Молдова, че никога няма да приеме техния отказ за складиране и превоз на украинското жито.
Зеленски си изпуска нервите, защото на фронта нещата са зле. И не само там. Самолетът на Антъни Блинкен едва не пострада при приземяване на летището в Киев, където държавният секретар кацна след срещата в Букурещ. Десетки руски ракети посрещнаха знайния пратеник на президента Байдън, за да го информират за съотношението на силите.
Държавният секретар носеше добри новини за наследниците на "Майдана". Първата беше, че САЩ отпускат нов един милиард, а втората - че с тези пари Украйна ще купи американски боеприпаси с обеднен уран. Въпреки че САЩ, Русия и Великобритания го ползват за военни цели, протестите срещу употребата му не са спирали от времето, когато американският президент Айзенхауер оповести програмата "Атом за мир".
Програмата "Атом за мир" позволи на американската военна промишленост да разработи боеприпаси с обеднен уран. Оттогава до днес всички организации на ООН, отговарящи за здравето и околната среда на човечеството, отказват да изследват и оповестят последствията от употребата на токсичния материал. А през 1959 г. Международната агенция за атомна енергия забрани на Световната здравна организация да проучва последствията от радиацията без нейно разрешение.
В първата война срещу Ирак през 1990 г. американската авиация използва бомби с обеднен уран в операцията "Пустинна буря". Тогава ООН замълча, но местното население още помни. Крясъците на Мадлин Олбрайт "Бомбинг, бомбинг" в салоните на замъка "Рамбуйе" през 1999 г. предхождаха бомбардировките на Югославия със същите бомби, заредени с токсична материя.
2003-та бе годината на "Голямата лъжа". За да оправдаят
новата си агресия срещу Ирак
американците измислиха претекста за наличието на "средства за масово унищожение". По това време Франция разполагаше с един президент - Жак Ширак, който бе със самочувствието на генерал Де Гол, който чрез своя външен министър Доминик дьо Вилпен уличи американците в лъжа от трибуната на ООН.
Лаборатории на международни организации започнаха да публикуват лаконични изследвания за последствията от употребата на американските оръжия. Имало рискове, но те не били радиоактивни, а химически, и засягали само бомбардираното население и военните. Възможни били бъбречни увреждания, заболяване от рак на белите дробове, левкемия...
Всички тези здравословни "дреболии" заставиха хиляди жени в бомбардираните региони да абортират, а тези, които не го направиха, родиха деца с увреждания. Земята в Косово, Босна и Сърбия, както и около Видин, никога не бе изследвана сериозно.
Какво спечелиха американците
от употребата на боеприпаси с обеднен уран? Най-големият им "успех" е загубата на целия арабски свят, и то завинаги. Символ на "успеха" е сближаването на вековните врагове - Саудитска Арабия и Иран, както и обединението на развиващи се страни в БРИКС, при това по инициатива на Русия. Килим с милиарди се дръпва под краката на Световната банка и Международния валутен фонд.
Засега Русия официално заявява, че няма да ползва обеднен уран. Но ако след време новите американски боеприпаси заместят житото в силозите на Украйна, руското разузнаване само с протести ли ще се задоволи?
Друга важна подробност, която подчинените на ООН наблюдатели пропускат, са радиоактивните облаци. Същите тези отровни облаци, които прелетяха над България и стигнаха до Франция след катастрофата в Чернобил...