
Имоти
Какво е бъдещето на панелките в България?
Експертите са разделени както за стойността на имотите, така и за техния срок на експлоатация
/ брой: 153
За живота на панелните блокове (или по-скоро за неговия край) се говори от години. Темата отново излезе на дневен ред в след земетресенията в Турция, но дори тогава експертите в областта на жилищното строителство не стигнаха до категорично заключение: по-надеждна ли е тази конструкция от тухлената или обратното. Единственото сигурно в случая е, че санирането и всякакъв вид други подобрения по панелите и връзките между тях удължават живота на тези сгради. А те представляват доста голям процент в столицата и цели квартали са изградени от тях.
Поглеждайки от друг ъгъл към темата, а именно през погледа на агенциите за недвижими имоти, ситуацията продължава да бъде все толкова неясна. Категоричен отговор на въпросите: Какво ще се случи с тези блокове след години, накъде ще тръгнат цените на жилищата от този тип и добра инвестиция ли е покупката на панелка - засега няма...
Всичко е спекулация?
Според Александър Гергов, съдружник в компанията за недвижими имоти Antre, до 10 години цената на този тип имоти значително ще се понижи или ще остане на нива доста по-ниски в сравнение с останалите жилища на пазара.
Всички банки финансират в момента средно около 70% за панелно строителство. Докато при новото строителство, банката финансира до 85%. В един момент хората ще предпочетат да купят ново строителство или пък тухлено вместо панелно, защото няма да имат възможност за такова голямо самофинансиране и това ще смъкне тяхната ценаУ, казва Гергов в разговор с Economic.bg.
Според него въпреки всички плюсове, които имат панелните жилища - чиста площ, големи отстояния между блоковете, както и зелените площи - инвестицията в тях е "лоша". Като основният му аргумент е, че цената на тези имоти ще падне с времето, защото моделът на строителството вече ще е доста остаряло.
Според изпълнителният директор на АДРЕС Гергана Тенекеджиева обаче в случай, че покупка на такъв тип имот на ниска цена и последваща продажба след основен ремонт на жилището, можем да говорим за добра инвестиция.
"Не е рентабилно, ако смяташ да го продадеш след 30 години, защото не знаеш какво ще се случи. Има голяма неизвестност", казва Тенекеджиева.
И тя, и Георги Янков, съдружник в Primo + смятат, че темата с бъдещето на панелните блокове е спекулативна, тъй като не е ясно какво ще се случи след години. За момента има около 15% от хората на пазара на недвижими имоти, които предпочитат този тип жилища. Това обикновено са хора, израснали в съответния квартал, свикнали с живота в такъв тип блокове или хора, които наблизо имат роднини, споделя Тенекеджиева.
Бъдещето
"За мен бъдещето на панелите е неясно. Голяма част от тях се продават на много по-високи цени от тухленото строителство особено там където има силна концентрация на панели. Каквото и да кажем, ще е спекулативно и много зависи от това как би се грижила дадена община за тези блокове", казва Гергана Тенекеджиева.
И тримата експерти, са категорични, че санирането е ключът към запазването на тези имоти по-дълъг период от време годни за живот. Друг обаче е въпросът, че хората масово слагат топлоизолация.
Самия процес на саниране е повече от доказано, че повишават и подобряват живота на панелите. Едно е да направиш външна изолация, друго е смяна на дограмата на общите части. Има много дълбочина в тези процеси. Но категорично има ли някаква работа по панела, живота му се удължава. Единствения факт, който е ясен на пазара е, че панелните жилища си имат някакви достойнства, казва Георги Янков.
Според него вследствие на войната в Украйна и индексацията на договорите, както и многото недовършени сгради през последните 25 години, води до повишаване на интереса на хората към по-старото строителство, но докога то ще се задържи и ще стане ли отново модерно, само времето и процесите ще покажат.
Мисля, че всичко, което се коментира по темата са спекулации. Никой не може да защити ясно и категорично тезата, че те ще станат по- евтини при положение, че в момента цените на панелите в някои части на София са по-високи от новото строителство, казва той.
Тук се появява и въпросът за собствеността на земята под блоковете, която е общинска. И в случай на събаряне на блоковете, каквито идеи е имало през годините, ще трябва общината да изгради наново жилищата. Но според Александър Гергов общината и държавата не разполага с такъв ресурс това да се случи.
Според Тенекеджиева пък юридическата тежест на правото на строеж е еднаква, независимо от това какъв е типа строителство. "Самия факт, че ти имаш право на строеж на определени квадрати означава, че ти защитаваш по определени начини независимо дали парцела е на инвеститор или на общината", казва тя.
Economic.bg
Бургас изпревари София в строителството на "тесни" жилища

В България се строят повече жилища, но с по-малка площ. Най-показателен пример за казаното е област Бургас, в която се регистрира своеобразен бум на строителството на тесни жилища. Това става ясно от последните данни на Националния статистически институт (НСИ) за въведените в експлоатация новопостроени жилищни сгради и жилища през второто тримесечие на 2023 година.
Според статистиката броят на въведените в експлоатация жилищни сгради през второто тримесечие на 2023 г. е 1 180, а новопостроените жилища в тях са 5 198. Спрямо второто тримесечие на 2022 г. сградите са със 17 по-малко, или с 1.4%, а жилищата в тях се увеличават с 1 121, или с 27.5 на сто.
Най-много жилищни сгради са въведени в експлоатация в областите София (столица) - 204 сгради с 1 168 жилища, Пловдив - 163 сгради с 449 жилища, и Бургас - 130 сгради с 1 352 жилища в тях. А най-малко - в Габрово 1 сграда с 1 жилище и Видин 2 сгради с 2 жилища.
Общата полезна площ на новопостроените жилища през второто тримесечие на 2023 г. е 500.1 хил. кв. м, или със 17.6% повече в сравнение със същото тримесечие на 2022 г., а жилищната площ се увеличава с 16.0 % и достига 395.9 хил. кв. метра.
Най-голяма средна полезна площ на едно новопостроено жилище е регистрирана в областите Силистра - 212.9 кв. м, и София - 157.0 кв. м, а най-малка - в областите Бургас - 53.0 кв. м, и Велико Търново - 72.3 кв. метра.
Именно в област Бургас, в която по последни данни се строят най-тесните жилища в страната тази година са построени общо 130 сгради с 1 352 жилища в тях. За сравнение преди година броят на сградите беше 138, а жилищата в тях 472 жилища. Тогава средната площ на жилищата в тази област на страната беше около 90 кв. метра.
Като цяло тази тенденция е обяснима, предвид факата, че голяма част от имотите в този регион са по-скоро ваканционни. Въпреки това трябва да отбележим, че средните размери на жилищата в област Варна за второто тримесечие на годината е 78.9 кв.м., при 83.2 кв. м. преди година, като броят на жилищата в област Варна се увеличава с 188 жилища и достига 718 жилища.
Money.bg