19 Юли 2025събота05:48 ч.

Какъв съюз искаме?

Ивайло Калфин: Европа трябва да е по-откровена, ако иска да я харесват

/ брой: 230

автор:Дума

visibility 75

Европа трябва да е по-откровена с гражданите, ако иска да повиши избирателната активност на изборите за Европейски парламент през май догодина. Това заяви Ивайло Калфин по време на дебат "Състоянието на Европа. Труден избор за една проблемна Европа", проведен в Брюксел.
Дискусията, която беше организирана от литовското председателство на ЕС, вестник "Файненшъл таймс" и влиятелните неправителствени организации "Приятели на Европа" и "Дебатиране за Европа", събра влиятелни политици, икономисти, включително Нобеловия лауреат за икономика Кристофър Палисаридес, членове на Европейската комисия и на Европейския парламент.
Според Ивайло Калфин, който представляваше групата на социалистите в Европейския парламент на форума, европейските политици и институциите трябва честно да кажат да избирателите какво могат и какво не могат да направят за тях, ако искат да видят по-голям брой гласоподаватели пред урните през май.
"Трябва да спрем да плашим хората с Тройки като посредници между държавите и европейските институции и въобще да използваме ЕС като плашило за страните членки", настоя Калфин.
Той смята, че ЕС може да направи много повече за гражданите в стимулирането на науката, младежкия обмен, в програми като "Еразъм", отколкото страните членки поотделно. За да бъде по-полезен на гражданите, ЕС не се нуждае само от пари. Признаването на дипломите и квалификациите не е скъпо, а значително ще облекчи живота на хората, посочи пример той.
Българският евродепутат назова миграцията като друг случай, при който ЕС работи по-добре заедно. "Всеки ден в България пристигат по 100 жени и деца, бягащи от войната в Сирия. Тяхното настаняване и грижа не са по силите и не бива да бъдат ангажимент на граничните държави. Това е европейска политика, която е дадена на ЕС по силата на Лисабонския договор", настоя Калфин.
Той заяви пред участниците във форума, че ЕС не може да реши всички икономически и социални проблеми на гражданите, освен ако не получи допълнителни инструменти да стори това.
"Въпросът тук е принципен, искаме ли по-силна Европа, която има възможностите да се справя с различни видове предизвикателства, или предпочитаме съюз, в който общият знаменател ще е общият пазар. Този въпрос е основополагащ за бъдещето на Съюза и гражданите имат право да знаят накъде отива Европа", заяви в изказването си Ивайло Калфин.

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 677

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 653

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 759

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ