09 Ноември 2024събота00:58 ч.

ВРЕМЕТО:

В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд. В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд.

СНИМКА: НОВА ТВ

Как светът може да намали замърсяването от пластмаса с 80%

автор:Дума

visibility 2291

Замърсяването с пластмаса е проблем на целия свят. Произвеждат се около 460 милиона тона пластмаса всяка година. По-малко от 10% от тях се рециклират, предава Voice of America (VOA).

Според програма на ООН за околната среда можем да намалим пластмасовите отпадъци с 80% през следващите десетилетия, използвайки съществуващите технологии и като рециклираме.

Учените и природозащитници предупреждават индустрията за производство на пластмаси, че действията им са неустойчиви в дългосрочен план и трябва да са много внимателни за непредвидени последствия. Според тях, ако има нов полимерен материал, който излиза на пазара, тогава производителите трябва да помислят много внимателно относно края на живота на този материал, тъй като по-голямата част от него завършва на депото или във водата, след което се увреждат растителността и животните, които се хранят с нея. По този начин са заплашени цели екосистеми.

Изследователи от University College London проучват как да намалят пластмасовите отпадъци, които хората произвеждат. Те използват биотехнологии с бактерии, които ядат пластмаса в малък анаеробен биореактор. Накратко, това е устройство, при което бактериите разграждат обикновено органичния материал, в този случай обаче пластмасата, предава Voice of America (VOA).

Учените смятат, че дългата битка се нуждае от повече участници. Те отбелязват, че държави като Китай, Индия и Сингапур са страни с огромно население, в които замърсяване голямо, когато става въпрос за пластмаса. Според тях трябва да се говори за всякакви смислени ангажименти, като за сключване на договор за пластмасово замърсяване всички държави. Всички държави-членки трябва да демонстрират, че са ангажирани. 

Според оценката на учените от 9,2 милиарда тона пластмаса, произведени от 1950 до 2017 г., около 7 милиарда тона са отпадък. Новото заседание на Междуправителствения комитет за преговори по пластмасовото замърсяване започва тази седмица в Париж. Демонстранти казват, че сега е време за действие.

Източник:

dariknews.bg, VOA

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 781

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 748

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 591

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 722

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 745

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 762

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 739

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 706

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 651

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 657

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 681

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 704

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ