01 Септември 2024неделя01:06 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

СНИМКА: НОВА ТВ

Как светът може да намали замърсяването от пластмаса с 80%

автор:Дума

visibility 2164

Замърсяването с пластмаса е проблем на целия свят. Произвеждат се около 460 милиона тона пластмаса всяка година. По-малко от 10% от тях се рециклират, предава Voice of America (VOA).

Според програма на ООН за околната среда можем да намалим пластмасовите отпадъци с 80% през следващите десетилетия, използвайки съществуващите технологии и като рециклираме.

Учените и природозащитници предупреждават индустрията за производство на пластмаси, че действията им са неустойчиви в дългосрочен план и трябва да са много внимателни за непредвидени последствия. Според тях, ако има нов полимерен материал, който излиза на пазара, тогава производителите трябва да помислят много внимателно относно края на живота на този материал, тъй като по-голямата част от него завършва на депото или във водата, след което се увреждат растителността и животните, които се хранят с нея. По този начин са заплашени цели екосистеми.

Изследователи от University College London проучват как да намалят пластмасовите отпадъци, които хората произвеждат. Те използват биотехнологии с бактерии, които ядат пластмаса в малък анаеробен биореактор. Накратко, това е устройство, при което бактериите разграждат обикновено органичния материал, в този случай обаче пластмасата, предава Voice of America (VOA).

Учените смятат, че дългата битка се нуждае от повече участници. Те отбелязват, че държави като Китай, Индия и Сингапур са страни с огромно население, в които замърсяване голямо, когато става въпрос за пластмаса. Според тях трябва да се говори за всякакви смислени ангажименти, като за сключване на договор за пластмасово замърсяване всички държави. Всички държави-членки трябва да демонстрират, че са ангажирани. 

Според оценката на учените от 9,2 милиарда тона пластмаса, произведени от 1950 до 2017 г., около 7 милиарда тона са отпадък. Новото заседание на Междуправителствения комитет за преговори по пластмасовото замърсяване започва тази седмица в Париж. Демонстранти казват, че сега е време за действие.

Източник:

dariknews.bg, VOA

Еврото идва у нас най-рано през 2026 г.

автор:Дума

visibility 1284

/ брой: 166

Данъчни проверяват българи със скъпи имоти

автор:Дума

visibility 1205

/ брой: 166

Павел Дуров пуснат под гаранция

автор:Дума

visibility 1473

/ брой: 166

Мицкоски разчита на диалог със София

автор:Дума

visibility 1360

/ брой: 166

„Татнефт“ дава петрол на Унгария и Словакия

автор:Дума

visibility 1131

/ брой: 166

Накратко

автор:Дума

visibility 4374

/ брой: 166

Да спасим БСП от хаоса

visibility 2031

/ брой: 166

Българският Сорос

автор:Иван Генов

visibility 2537

/ брой: 166

Престъпно

visibility 4263

/ брой: 166

Фейсбук е налагал цензура по време на пандемията

автор:Дума

visibility 1186

/ брой: 166

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ