22 Февруари 2026неделя15:41 ч.

Петолиния

Къде отиват мечтите

Самостоятелна изложба живопис на Александър Димитров във Варна

/ брой: 147

автор:Надежда Ушева

visibility 2949

С четвърта самостоятелна изложба гостува в галерия "Ларго" любимец на варненската публика, пловдивски виртуоз на четката и един от десетте наградени с приза "Художник на десетилетието на галерия Ларго" - Александър Димитров. Изложбата се нарича "Къде отиват мечтите", подготвяна е специално за пространството на "Ларго", с нея художникът отбелязва своя 50-годишен юбилей. Изложбата е замислена като мост във времето, който се случва благодарение на щастливото завръщане у дома на цикъл от шест картини, рисувани от автора преди повече от 20 години и представени тогава в Германия. Цикълът се нарича "Генезис" и го вдъхновява да създаде своеобразно продължение. 

Посетителите ще видят интересни съпоставки и препратки. Макар и цветово картините да черпят от една и съща палитра, то начинът на изразяване на автора е различен. Противно на общоприетата максима, че мъдростта и философските размисли са функция на зрелостта, в "немския" цикъл на Димитров отпреди 21 години ще открием удивително зрял за годините си, овладян и метафоричен творец. Картините са като снимка на въображаеми, но може би възможни светове като прелюдия към генезиса на света. Сякаш творецът е бил ням свидетел на зараждането, на сътворението на чудото на заобикалящия ни мир. 

В новия цикъл картини от 2019 г. вселенските стихии са овладени, фокусът е преместен не върху първичното, върху зараждането на света, а върху резултата, върху продукта на този генезис. Стигаме до любимата поанта в творчеството на пловдивския магьосник на четката - Жената. Тя, светицата, майката, любимата, началото на всички начала е, може би, според автора, най-важният и смисленият резултат от генезиса. 

Изложбата "Къде отиват мечтите" е посветена на красивите и устойчиви витални реалности. Игрите, в които "Азът" търси безусловната свобода. Своята вътрешна "обетована земя" и нашата обща "обетована земя". В изложбата включвам платна, създадени в различни години и обстоятелства, но взаимно привлечени и обединени в своята същност, споделя авторът, чиито картини може да се разгледат до 13 август във варненската галерия "Ларго", ул. "Хан Крум" 8.  

АЕЦ "Козлодуй" пропуснала ползи за 18 млн. лв. заради Шести блок

автор:Дума

visibility 6003

/ брой: 35

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 8795

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 6646

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 7181

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 5708

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 7268

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 7197

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 7379

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 8004

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 6369

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ