21 Февруари 2026събота06:10 ч.

Изложбата "Димитър Димов в писма и спомени" се открива утре в НБКМ

/ брой: 120

автор:Дума

visibility 3732

110 години от рождението на видния писател Димитър Димов се навършиха на 25 юни. Въпреки своята последователност и професионален опит в медицината името му и до днес се свързва главно с литературата.

Още в последните години в университета той учи испански език и започва работа по първия си роман - "Поручик Бенц", който вижда бял свят в края на 1938 г. Автор е на повече от 20 научноизследователски трудове, както и на разкази, пиеси и пътеписи. Антивоенният му роман "Осъдени души", повлиян изцяло от престоя на писателя в Испания, е преведен на сърбохърватски, унгарски и полски език, екранизиран е и му носи държавна награда. Най-известното му произведение - романът "Тютюн", се радва на цялостен превод на 18 езика, сред които немски, унгарски, испански, френски, японски, монголски и китайски, а части от него са преведени на английски, италиански, есперанто и арабски.

Във връзка с годишнината на Димов Националният литературен музей организира изложба, посветена на живота му. Откриването на "Димитър Димов в писма и спомени" е на 27 юни от 11.30 ч. в Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий". През май тази година в Градската художествена галерия "Борис Георгиев" във Варна бе връчена и първата Европейска литературна награда за роман "Димитър Димов", учредена под патронажа на кмета на община Варна по повод 110 години от рождението на писателя. Приза получи французинът Жером Ферари за романа "Проповед за падането на Рим", отличен и с "Гонкур" през 2012 г.

АЕЦ "Козлодуй" пропуснала ползи за 18 млн. лв. заради Шести блок

автор:Дума

visibility 1206

/ брой: 35

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 1140

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 1045

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 1214

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 1152

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 1201

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 1241

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 1153

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 1181

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 1087

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ