19 Юли 2025събота02:37 ч.

Изкуството - безкраен опус, създаван от личности

Художници се представиха със сборна експозиция в арт галерия "Париж-Москва"

/ брой: 159

автор:Йонко Бонов

visibility 4019

Вече години наред се налага тенденцията, както в чужбина, така и у нас, към големоформатната живопис. Някакси е по-ефектно, по-убедително е, когато закачиш платно, което да заеме колкото е възможно по-голяма площ върху стената. Напук на логиката, че когато поставиш един свой малък проблем върху прекалено голям формат, резултатът се доближава до банална и обезценена тапетна измислица.  
"Опус 41" е названието на колективната изложба, представена в арт галерия "Париж-Москва", която е доказателство, че невинаги размерът има значение в изкуството. Съставена бе от творби, които са достойни не с размерите си, а с чисто естетическата си стойност.
В експозицията бяха представени творби от Васил Петров, Владимир Пенев, Георги Попов, Евгени Велев, Иван Кънев, Мариана Кушева, Милена Йоич, Николай Янакиев, Огнян Читаков, Ради Неделчев, Светлин Ненов, Стамен Касабов, повечето от които са вече познати на посетителите на галерията. Всеки от тях е построил своя самотен път на изкуство, който, в края на краищата, води към душата на всеки от нас. Светлин Ненов е постигнал този път, стремейки се към успокояващото въздействие на човешкото тяло в търсенето си на духовните измерения както в изкуството, така и в живота.
В платната си Георги Попов се стреми да изплете тънка мрежа от отношения като живота, който според него е обмяна на субстанции, които се подкрепят взаимно. Авторът носи съзнанието, че един индивид, бил той предмет или лице, е резултат от отношения в целия останал свят.
В духа на своята лирична живопис Владимир Пенев представя многофигурна композиция, където дъждът е загатнат като символ на непресъхващата жажда за романтични изживявания в градския свят, преизпълнен всъщност със самота и отчужденост.
Малките пластики на Огнян Читаков, изградени на принципа на натегнатите конструкции, са определяни с основание като камерни, ювелирни и загадъчни, в които синтезът между твърдия камък и стъклото сякаш образува единна органична клетка.
Иван Кънев е сред малцината художници, способни да пресъздават толкова непринудено и искрено смълчаната прелест на пустите улички, меланхоличното всекидневие на прихлупени къщурки, осиротели дървета, обвити в оловносиви облаци и в кадифена зеленина.
Творбите на Милена Йоич въздействат със своите изразителни, силни тонове, както и с изяществото и с прецизността на декоративните си орнаменти, съставящи деликатната композиционна структура в платната й.
Изобщо една изложба, която ни напомня, че изкуството е безкраен космичен опус, съставян от земни личности, разчитайки на своята ярка индивидуалност.


Владимир Пенев, "Улицата"


Георги Попов, "Съединени останки"

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 677

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 653

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 759

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ