Иван Николов, председател на Културно-информационния център в Босилеград: Драмата на Западните покрайнини
Дори при режима на Милошевич нямаше такъв полицейски тормоз
/ брой: 10
2022-рa показа чудовищните размери на всеобщата катастрофа на българите в Западните покрайнини вследствие на денационализаторската политика, която продължава повече от век.
Тази година имаше избори за Национални съвети на националните малцинства в Сърбия, включително и на българското. Проведоха се от немай къде, без никакъв обществен дебат, със същите подправени избирателни списъци, със същите кандидати и строго подчинени на Владимир Захариев и Стефан Стойков медии.
Резултатът остана същият - старият антибългарски състав остана да провежда сърбизацията на българите. Председателят Стойков се е произнасял твърде остро и некултурно срещу българските дипломати в Сърбия, но никой не го е чул дума да каже срещу антибългарската кампания, която непрекъснато тече по сръбските медии - за "българските зверства", за сърбо-шопите, за посегателствата срещу българската история, език и култура...
В такава атмосфера
да кажеш, че си българин, съвсем не е здравословно
Особено ако се има предвид общата националистическа истерия в Сърбия.
Превеждането на учебниците от сръбски на български, позитивната кампания за откриване на паралелки с обучение на майчин български език, освобождаване на медиите на български език за обществено ангажирана и професионална журналистика, официална употреба на български език, консумиране и създаване на българска култура... - всичко това е под свъсения поглед на старите югославски комунисти от български произход и техните радикални наследници.
Преброяването на населението в Сърбия през октомври 2022 г. тегли чертата под стогодишната агония. От някогашното 100-хилядно малцинство е останало съвсем малко.
Населението на Босилеградска община вече е 6171 жители. В сравнение с преброяването от 2011 г., когато населението е било 8129 жители, сега е намаляло с 1958 жители или с цели 24,1%!
В Цариброд са изброени 8075 жители. 2011 година са били 10 118. Намалели са с 2043 жители или с 20,2%.
Според действащото сръбско законодателство общините в Сърбия трябва да имат поне 10 000 жители. По този критерий
Босилеград и Цариброд са загубили статута на общини
и такъв може да им бъде признат само по изключение.
Другият вариант е с ново административно прекрояване да бъдат прикачени към съседните сръбски общини с преобладаващо сръбско население. Там перспективата е още по-мрачна. Този процес вече е започнал - значителни за гражданите държавни институции, каквито са съдилища, прокуратура, кадастрални управления, данъчни управления, бюра по трудоустрояване, медицински центрове, вече са изнесени в Пирот, Враня, Сурдулица, Владичин Хан.
Вместо с престъпността, полицията гони българските духове. В сравнение с времето на Милошевич, сега даже е още по-будна за всяка публична проява на българско самочувстие. Големият брат дори следи за български фланелки, плакати и лайкове по Фейсбук...
Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК --> ТУК <--
Споделяйте нашите публикации.