ИСТОРИЧЕСКА СРЕЩА НА ПРЕЗИДЕНТИТЕ НА РУСИЯ И КИТАЙ: РАЖДА ЛИ СЕ НОВ СЪЮЗ, ОСПОРВАЩ ХЕГЕМОНИЯТА НА САЩ?
/ брой: 55
Това е първото задгранично държавно посещение на китайския лидер след преизбирането му за трети мандат
Пекин е най-големият търговски партньор на Москва. Обемът на търговията между двете страни за 2022 г. e 185 милиарда долара
Несъмнено се обсъждат проблемите и на военнотехническото сътрудничество, след като в преговорите участват министърът на отбраната Сергей Шойгу и директорът на Федералната служба за военнотехническо сътрудничество Дмитрий Шугаев
Преговорите между президента на Руската федерация Владимир Путин и председателя на Китайската народна република (КНР) Си Дзинпин се провеждат на 20 март на неформална закрита среща и на 21 март заедно с двете делегации.
Председателят на КНР предварително посочи намерението си да посети Русия веднага след своето преизбиране. Това е първото чуждестранно държавно посещение на председателя на КНР след преизбирането му.
В понеделник, 20 март, вестниците "Российская газета" и "Женмин жибао" публикуваха статии на лидерите на двете страни: на Владимир Путин - в китайската държавна медия, на Си Дзинпин - в руската. В тези материали те засегнаха различни въпроси, включително оценка на състоянието на двустранните отношения. В статията на Путин е описан подходът на Русия и Китай към украинския въпрос.
На 20 март, във втората половина на деня, Путин и Си проведоха двустранна среща във формат "тет а тет" и вечеряха заедно. На тази среща бяха разгледани най-важните, ключовите, най-чувствителните въпроси, които се отнасят до отношенията между двете страни, включително поведението им на международната арена.
Във вторник, 21 март, в първата половина на деня председателят на Китай ще се срещне с министър-председателя на Русия Михаил Мишустин. Във втората половина на деня ще започне президентската програма.
Двамата лидери ще подпишат два документа - съвместно изявление на Руската федерация и КНР за задълбочаване на всестранното партньорство и стратегическото взаимодействие, както и съвместно изявление за развитието на руско-китайското икономическо сътрудничество до 2030 г.
На преговорите се обсъжда както китайският план за нормализиране на ситуацията в Украйна, така и енергийната тема. Тъй като участва финансовият министър Антон Силуанов, значи ще се разглеждат и финансови въпроси. Несъмнено се обсъждат проблемите и на военнотехническото сътрудничество, след като на преговорите са министърът на отбраната Сергей Шойгу и директорът на Федералната служба за военнотехническо сътрудничество Дмитрий Шугаев.
Китай е най-големият търговски партньор на Русия. Обемът на търговията между двете страни за 2022 г. възлиза на 185 милиарда долара. Годишният й ръст през последните две години е около 30%. Увеличава се делът на разплащанията в националните валути. При тези темпове целта, поставена от двамата лидери - достигане на търговски оборот от 200 милиарда долара - ще бъде реализирана не през 2024 г., както се планираше, а през настоящата 2023 г.