18 Юли 2025петък17:34 ч.

Истерия по британски

/ брой: 26

автор:Кристиела Симеонова

visibility 1886

Разгорещеният дебат на Острова относно бъдещия "наплив" от български и румънски имигранти не само че не спира, ами се разгорещява с всеки ден, с всяко популистко изказване на британски политик и с всяка нова медийна хрумка. Един от английските вестници на интернет страницата си дори приема предложения от читатели за антиреклама на Великобритания. Вчера към противниците се присъедини и кметът на Лондон, който обяви, че подкрепя имиграцията, но на "талантливи хора". Очевидно британците са в паника, че през 2014-а бедните българи и румънци ще залеят Острова в търсене на по-добър живот, възползвайки се само от социалната система там. Скорошно проучване, което сочи, че повечето млади британци предпочитат да живеят на социални помощи, отколкото да работят, ме наведе на мисълта, че от Обединеното кралство се страхуват не толкова, че кадърните и амбициозни имигранти, търсещи реализация, ще им вземат работните места, а че ще се възползват от социалната им система. Разбира се, има и такива. Българо-ромското семейство, което си беше устроило бивак пред Уестминстърското абатство, говори достатъчно и за част от негативния имидж на България, ромските джебчийки от Румъния в лондонското метро - за имиджа на северната ни съседка. Според запознати обаче във Великобритания има трето поколение безработни. Те не тежат ли на британската икономика, чието състояние никак не е цветущо?
Ограничения на пазара на труда за хора от България и Румъния има и в Германия. Именно там стана прецедент, свързан с правото на имигрантите да получават здравни и социални помощи. Германски съд е дал разрешение на бременна българка без легално разрешително за работа да получава социални помощи. Това постановление може да преобърне плановете на правителството за ограничаване достъпа до социални помощи на хора от последно присъединили се страни в ЕС - България и Румъния.
В крайна сметка обаче смисълът на ЕС като единна общност е именно в мобилността, в свободния пазар - не само на стоки, но и на хора. И заканите на британските политици за въвеждане на ограничение и след 2014-а са в разрез с европейското право. Щом искаш да си в общността и да се възползваш от нейните предимства, трябва да спазваш и правилата й.
Дискриминация (предвид броя на пакистанци и индийци на Острова, срещу които обаче никой не води кампания), политически амбиции преди изборите или много шум за нищо е набиращата сила негативна кампания срещу "наплива" на български и румънски имигранти през 2014 г. на Острова? От всичко по малко може би...

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 264

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 259

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 264

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 253

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 247

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 256

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 197

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 260

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 220

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 310

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 273

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ