20 Април 2024събота09:56 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Искат Закон за защита на учителя

Синдикат настоява за 1500 лв. чисти пари за стресовата професия, която отблъсква младите

/ брой: 9

автор:Дума

visibility 4494

Силно стресиращата среда, в която работят учителите, е основната причина, поради която младите бягат от професията. Това показва проучване на синдиката "Образование" към КТ "Подкрепа" сред структурите му в страната. Да се приеме Закон за защита на учителя и да се инкриминират проявите на насилие и агресия спрямо него, настоява синдикатът. Въпреки увеличението на учителските заплати и очакването те да растат още, младите хора с учителска правоспособност не желаят да работят като учители, посочва шефът на синдиката Юлиян Петров. Родители, медии, институции не се ангажират достатъчно с помощ за учителите.

Други причини, които отблъскват дипломираните учители, са свръх натоварването с ангажименти, някои - крайно маловажни и ненужни административни и несвойствени задачи; неефективните политики за обща и специална подкрепа на педагозите.

Седмичната заетост на учителя стига до 55-60 часа, а наднормените часове обикновено не се заплащат. Немаловажна причина също е наложеното правило да се приемат деца с увреждания в общото училище при над 26 деца в клас. В престижните училища в паралелка често има по 31-32 ученици, което не отговаря на нормите на съвременното обучение, казват от синдиката. А учителите по география и икономика, по физика и астрономия, по химия, музика, изобразително изкуство, технологии, физическо възпитание седмично работят с по 400-450 ученици от различни възрастови групи. Липсват каквито и да било компенсаторни механизми в професията в разрез с европейските практики. Според анкета на синдиката 97,3% от работещите учители смятат, че няма облекчаване на безкрайната бумащина в  образователните институции.

Чистото трудово възнаграждение на педагозите да стане не по-малко от 1500 лв. в кратък срок, настоява синдикатът. Годишният норматив за преподаване - не повече от 500 часа плюс 36 часа консултации. В паралелка да се допускат не повече от 22-26 ученици; да се намали бумащината в училище, за класен ръководител да се заплащат 100 лв. Ако има дете с увреждания, децата в паралелката да са не повече от 16, предлагат също синдикалистите. Сред другите им предложения е и това МОН заедно с тях да утвърди система за рехабилитация и запазване здравето и работоспособността на учителите, които работят до 65 и повече години.

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 348

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 321

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 325

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ