21 Ноември 2025петък15:24 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Искат по-високи заплати за учителите

81% от преподавателите смятат, че ръстът на възнагражденията им досега не компенсира увеличаващите се задължения

/ брой: 79

автор:Дума

visibility 12171

Учителската заплата да стане 150% над средната брутна за страната, настоява синдикатът „Образование“ към КТ „Подкрепа“. Предложението идва след национално изследване по повод на социалния статус на учителската професия и факторите, които привличат или отдалечават педагозите от образователните институции. В изследването са участвали 4150 учители, родители и заинтересовани.
90,7% от участващите в анкетата са отговорили, че трудовите възнаграждения, макар и увеличаващи се, не са релевантни на многобройните отговорности и задължения на учителите. Учителската професия е най-натоварваща, често учителите са подложени на бърнаут, затова и „високите“, според анализатори, възнаграждения не са привличащи.
Само 6,3% смятат, че възнагражденията са мотивиращи.
В Колективния трудов договор в момента са заложени ангажименти за учителска заплата, не по-ниска от 125% от средната за страната. Според повечето учители обаче това вече не се усеща заради галопиращата инфлация.
"Образователните анализатори упорито твърдят, че утвърдилата се тенденция за повишаване на учителските заплати вече привлича трайно млади учители в образователната система. Полярно на тези твърдения, 81% от участниците в изследването са отговорили, че възнагражденията категорично не компенсират нарастващите задължения и отговорности, и огромното прегаряне", показва анализът на синдиката.
Така средната възраст на учителите в България остава почти непроменена през последните 5 години.
Само 19,5% от участниците са заявили, че в образователната система българските учители имат възможност за кариерно израстване.
Всеки трети настоява чрез политиките да се  възстанови авторитета на учителя и да се гарантира автономността, неприкосновеността и опазването на физическото и психическо здраве.
Затова и от синдиката настояват още на започващите учители да им се осигури възможност за хоризонтално и вертикално израстване, да се утвърди политиката по наставничество, като в процеса се включат, както опитните учители, така и експертите в РУО. Друго настояване е да се работи за превенция на агресията и спазване на училищните правила, което включва и драконовски мерки към родители, които не партнират.
Междувременно вчера бе подписан Колективен трудов договор за детско и училищно здравеопазване в София между общината и синдикатите, с който се увеличава с 30 % заплащането в сектора.

Държавата си търси пълните такси за летище София

автор:Дума

visibility 533

/ брой: 219

Предлагат нови правила при продажба и регистрация на кола

автор:Дума

visibility 525

/ брой: 219

Отлагат с 6 месеца по-високите такси на БАБХ

автор:Дума

visibility 543

/ брой: 219

Европа прие на нож плана за Украйна

автор:Дума

visibility 515

/ брой: 219

Румъния е удвоила вноса от Русия

автор:Дума

visibility 516

/ брой: 219

България вече страда от климатичните промени

автор:Дума

visibility 509

/ брой: 219

Откриха Паметник на Васил Левски в Италия

автор:Дума

visibility 554

/ брой: 219

Великият

автор:Александър Симов

visibility 488

/ брой: 219

Квалификациите за Мондиал 2026

автор:Дума

visibility 559

/ брой: 219

Молекулна политика

автор:Юри Михалков

visibility 530

/ брой: 219

Капитулация за Киев и безпрецедентен контрол за Русия

автор:Дума

visibility 513

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ