19 Юли 2025събота00:07 ч.

Идва парадът на планетите

Венера, Земята и Слънцето ще се подредят в една линия, но наблюдението на това явление не е безопасно

/ брой: 128

автор:Дума

visibility 210

На 6 юни тази година ще може да се наблюдава рядко небесно явление - парад на планетите, в който Венера, Земята и Слънцето ще се подредят в една линия. В момента, в който между нашата планета и Слънцето застане Венера, тя ще се превърне в мъничко кълбо на фона на звездата.
Това се случва само два пъти в рамките на едно столетие с разлика от осем години. И тъй като през този век Венера вече е пресичала пътя на Слънцето през 2004 г., подобно събитие астрономите очакват след 105 години - на 11 декември 2117 година.
Явлението обаче няма да може да се наблюдава от цялата повърхност на Земята и голяма част от земното население ще има възможност да се любува само на част от редкия феномен - по изгрев или залез. От България наблюдението ще е възможно от момента на изгрева на Слънцето, в 5.29 ч. за Варна и в 5.49 ч. за София.
Макар да е по-малко зрелищно от слънчево затъмнение, преминаването на Венера е много по-богато на информация за учените. От няколко века преминаването на Венера пред Слънцето е истинско събитие за астрономите.
Планетата Венера е третият по яркост обект в небето след Слънцето и Луната. Своята максимална яркост тя достига малко след изгрева или малко след залеза на Слънцето, което е дало повод да бъде наречена и Зорница, и Вечерница.
Трябва да се отбележи, че тази конфигурация на планетите и Слънцето се случва много по-рядко, отколкото парадът на планети, в който участват Луната, Земята и Слънцето.
Според астрономите този парад на планетите няма да има никакво въздействие върху Земята. Но на 21 декември 2012 г., вече обявен от мнозина за край на света, ни чака още един парад, и то много сериозен парад. В него ще участват Сатурн, Юпитер, Венера, Меркурий, Марс и Земята. Планените на други звездни системи също трябва да се подредят тогава в една линия. Този явление е изключително рядко.
За първи път това явление е наблюдавано от астрономите Джереми Хоррокс и Уилям Крабтрий на 4 декември 1639 г. 122 години по-късно, на 6 юни 1761 г., руският учен Михаил Ломоносов, наблюдавайки поредния транзит на Венера, открива атмосферата на Венера. Стойността на астрономическата единица (средното разстояние от Земята до Слънцето), а с това и размерите на Слънчевата система, са определени за първи път с много висока точност също по наблюдения на това рядко явление.

При наблюдение на Слънцето и явленията, в които то участва, задължително се използват специални предпазни слънчеви филтри, които 100% спират ултравиолетовата и 99,9% отслабват видимата светлина от Слънцето. Ако се използват инструменти като бинокъл, далекогледна тръба или телескоп,  филтрите винаги се поставят пред обектива. В никакъв случай не бива да се използват стъкла за маска на електрожен, опушени стъкла или други ръчно изработени слънчеви филтри, тъй като те не спират опасните лъчи от Слънцето, а и всеки момент могат да се надраскат или повредят и да пропуснат опасно висок интензитет светлина, напомнят астрономите.

 

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 677

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 653

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 759

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ