26 Април 2024петък09:16 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

И Европа поряза ГЕРБ за нова Конституция

Преди измененията е необходимо обществено обсъждане, липсва и оценка за въздействието им, отбелязва Венецианската комисия

/ брой: 224

автор:Дума

visibility 448

Идеите на ГЕРБ за нова Конституция не срещат подкрепа от Венецианската комисия към Съвета на Европа (СЕ), става ясно от оценката на институцията по предложения проект за нов основен закон. Становището е междинно и е прието по спешна процедура на 20 ноември, уточнява БТА. Българските власти трябва да изяснят причините, които стоят зад всяка конституционна промяна, и да осигурят значимо обществено, експертно и широко политическо участие в този процес, категорична е комисията.

За намаляването на народните представители наполовина европейските експерти казват, че предложеният брой изглежда произволен, липсва и задълбочена оценка за въздействието от подобен ход върху българската политическа система. Премахването на изискването за свикване на Велико народно събрание за улесняване на конституционните промени не противоречало на европейските правила, но такава важна промяна трябва да бъде убедително обяснена и е необходимо много задълбочено обществено обсъждане.

Като положителна стъпка е посочено създаването на два независими съвета вместо ВСС. Комисията подчертава, че поне половината от местата в бъдещия съдебен съвет трябва да са на съдии, избрани от всички нива на съдебната система. Компетенциите на прокуратурата извън криминалното законодателство трябва да бъдат сведени до необходимия минимум, категорични са евроекспертите. Те подчертават, че членовете на прокурорския съвет не трябва да имат йерархични връзки с главния прокурор и трябва да представляват други правни професии.

Комисията препоръчва при евентуалните конституционни промени да се разгледат правомощията на главния прокурор. Тя припомня, че темата се обсъжда от години, а в края на 2019 г. бе предложено въвеждането на независим прокурор, който да разследва потенциални престъпления на главния прокурор. Комисията "силно препоръчва на българските власти да включат в Конституцията механизъм, според който при потенциален конфликт на интереси главният прокурор може да бъде суспендиран и за разследване на случая да бъде назначен независим действащ прокурор, отговарящ пред власти, различни от Прокурорския съвет".

Венецианската комисия приветства предложението за създаване на възможност за внасяне на индивидуална жалба до Конституционния съд и за препращане на делата от обикновените съдилища към него.

"Предложенията за промени, които предвиждат повишаване на социалните и икономическите права, са добре дошли, но е необходимо да се поясни задължението на държавата "да насърчава раждаемостта". Това не трябва да се използва за оправдаване на дискриминация срещу културни или етнически малцинства, или срещу жени", гласи позицията на комисията.

Обществените поръчки над 5 млн. лв. под специален надзор

автор:Дума

visibility 306

/ брой: 79

Забраняват рекламата на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 333

/ брой: 79

Безплатни винетки за електромобилите на инвалидите

автор:Дума

visibility 384

/ брой: 79

Жилищните кредити с нови рекорди

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 79

Северна Македония гласува за президент

автор:Дума

visibility 299

/ брой: 79

ЕП прие закон за защита на жените

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 79

Хиляди деца в Румъния оставени на бабите

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 79

Накратко

автор:Дума

visibility 255

/ брой: 79

Политически кукувици

автор:Александър Симов

visibility 393

/ брой: 79

Договорът с „Боташ“ е национално предателство

visibility 324

/ брой: 79

Как Йончева забрави "Ало, Банов"

автор:Дума

visibility 339

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ