25 Януари 2026неделя19:16 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

И без класации...

/ брой: 75

автор:Павлета Давидова

visibility 2558

За пореден път България получи незавидна позиция в класацията на "Репортери без граници" за свободата на словото. Някои ще повдигнат резонния въпрос кой "гласува" в тази анкета и няма ли изкривяване заради подбора на питаните... Тук това обаче няма значение. Защото всички знаем, че свобода на медиите в България няма. Има малки островчета, в които правото на мнение все още се цени, но и те са застрашени от наводнение, причинено най-често от икономически, макар и политически подплатени атаки. Страхуват ни, докато не ни откажат да съществуваме като журналисти. Иначе свободия на словоблудството и жълторията - бол.

Нима някой е изненадан от констатациите на "Репортерите", че корупцията и съглашателството между медии, политици и олигарси e широко разпространено в България? Новина ли е, че правителството разпределя пари за медиите при пълна непрозрачност, което най-общо занулява критичността към властта? Нима не забелязваме как промяната в собствеността на големите телевизии промени и "любимците" им, как БНТ съвсем неприкрито започна да фаворизира управляващите? 

Мястото ни в международната класация няма никакво значение. Нито ще имат такова коментарите на политиците, които ще "разсъждават" по темата. Значение има журналистическият нюх - да надушиш новината. Да подхванеш не скандала, а проблема. Важна е отговорността да го разнищиш и смелостта да го направиш публично. Значение има и колегиалността - да признаеш, когато някой си е свършил работата, да го подкрепиш, когато се нуждае от подкрепа (или закрила). На истинския журналист не му пука дали е в нечий списък за похвали или мъмрене. Той иска да разкрива, да споделя, да решава. Да може да мисли самостоятелно и да защитава позицията си. Не бива да го забравяме, нито да позволяваме опитите на силните на днешния ден да ни правят слаби. Журналистите трябва да бъдат реалисти и да показват истината. Колкото и тежка да е тя за някои. Само тогава ще бъдем истински свободни.

Експерт: Край на паническите покупки на жилища

автор:Дума

visibility 1395

/ брой: 15

АПИ подновява ремонта на тунел "Топли дол" на "Хемус"

автор:Дума

visibility 1459

/ брой: 15

Банките се напълниха с тонове стотинки и метални левове

автор:Дума

visibility 1130

/ брой: 15

София се включи в Съвета за мир на Тръмп

автор:Дума

visibility 1474

/ брой: 15

САЩ и НАТО договарят сделка за Гренландия

автор:Дума

visibility 1319

/ брой: 15

Балканите са загубили 2500 км естествени реки

автор:Дума

visibility 1235

/ брой: 15

В скута на Тръмп

автор:Юри Михалков

visibility 2704

/ брой: 15

Спорт или война

автор:Владимир Николов

visibility 2196

/ брой: 15

Как се избира европейски прокурор в България

visibility 1253

/ брой: 15

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ