Хроники на беззаконието
/ брой: 261
От два дни медии бият тревога, че някой е изсякъл 20 дка смърчова гора на Витоша под носа на горските инспектори, на полицаите, на всякакви контролни органи и на столичани. Действието се е случило в рамките на две седмици, с багери и с рядка по рода си наглост. Резултатът от акцията е: три броя изоставени багери без регистрационни номера и неизвестен извършител, който трети ден се крие и спецорганите не могат или не желаят да открият. Как става така, че на Витоша някой незнаен "герой" може да сече, както му дойде и хрумне, гора, която при това е държавна собственост. Това е въпросът, на който трябва да отговорят полицията, прокуратурата и горската инспекция. Към момента всяка от тези институции прехвърля отговорността на другата, като в заключение се очаква последната дума да имат специалистите от Лесотехническия институт. Явно там са последните пазители на законите и горите у нас.
Абсурдно е, че в публичното пространство върви полемика между институциите дали на въпросното място е имало гора. Защото вандалите си знаят работата - така са обезобразили мястото, че на еколозите им се налага да доказват, че там е имало дървета, тъй като към днешна дата няма нищо, само лунен пейзаж, граничещ със ски писта.
Малка подробност - въпросните 6-7-годишни смърчове са били засадени с европейски средства и затова наличието им е доказуемо юридически. Точно около този въпрос полиция, прокуратура и инспекция по горите си блъскаха главите, три дни преди да се предприеме каквото и да било. Без да си дават сметката, че именно те са контролните органи, допуснали две седмици някой да безчинства на една ръка разстояние от центъра на столицата, напълно необезпокояван и с техника, която дори няма регистрация. Все обстоятелства, за които ние, данъкоплатците, разчитаме горската инспекция, полицията и прокуратурата да са информирани преди бдителните еколози.