19 Юли 2025събота04:43 ч.

Хазартът на Ердоган

/ брой: 247

автор:Юри Михалков

visibility 1565

Турският парламент трябва да одобри в понеделник изпращането на турските войски в Либия, чиято цел е да подкрепят притиснатото в ъгъла Правителство на националното съгласие (ПНС) на премиера Фаиз Сарадж срещу Либийската национална армия (ЛНА) на фелдмаршал Халифа Хафтар, която е на път да превземе столицата Триполи.

Изглежда президентът Реджеп Ердоган се е отдал на геополитически хазарт и си прави сметки без кръчмаря. Първо, на сцената на 4-годишното либийско двувластие ПНС е слабо правителство, зад него стоят ислямистки групировки, свързани с "Ал Кайда". То е сформирано в чужбина, но не след избори, поради което е нелегитимно. В същото време Хафтар контролира вече 2/3 от Либия и е подкрепян от законен парламент, който поради конфликта с Триполи се изнесе и заседава в източния град Тобрук.

Второ, по различни причини Хафтар е подкрепян от важни сили. От ЕС - защото армията му има потенциала да спре мигрантските вълни от Либия към Европа. Хафтар вече бе обещал да разположи по 4000-километровото либийското крайбрежие гарнизони от по 150-200 военни за спиране на мигрантите. Освен това ЕС осъди меморандума на ПНС с Турция за разграничаване на юрисдикцията в Средиземноморието, което засегна по-специално Гърция и Република Кипър. Пък и компании на ЕС, предимно френски, виждат в Хафтар гаранции да спечелят от следвоенното възстановяване на Либия, а "Тотал" - да добива нефт там. Кайро е срещу ПНС, защото меморандумът му с Анкара засяга енергоинтересите му, а и защото противникът му Хафтар може да се справи с ислямистките терористи, застрашаващи Египет. По същата причина, но и заради възможности за бизнес с либийския нефт и газ, чиито залежи се оценяват на $6 трилиона, Хафтар е подкрепян от арабския свят, включително от Саудитска Арабия. Той се радва на подкрепата и на Москва, която вижда в негово лице опция за засилено присъствие в Африка и изобщо срещу хегемонизма на САЩ.

Трето, макар и международно признат, Фаиз Сарадж има подкрепата единствено на САЩ и Катар. На САЩ - заради подетата от тях хибридна геополитическа война срещу Русия; Катар пък поради други, по-несъществени причини.

Така че Ердоган ще тича срещу вятъра, ако изпрати турски войски в Триполи, или пък се отдаде на имперска носталгия (Либия е влизала в Османската империя). Отношенията му с ЕС и част от арабския свят са наострени, а сега поставя в риск и отношенията си с Русия, с която в Сирия все пак са съюзници, макар и ситуационни. 

Тогава защо Ердоган предприема такъв ход? Явно нещата опират до газовите находища в Източното Средиземноморие, заради които Анкара подписа меморандума с Триполи. Ердоган очевидно разчита правителството на Сарадж да оцелее с турска помощ до планираната за идния месец международна конференция за Либия. И там благодарение на дипломацията си да запази това споразумение - било със, било без Фарадж. Дали обаче няма да разбере, че пак е смятал без кръчмаря?

  

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 677

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 653

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 759

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ