Гротеска с привкус на антична драматургия
Премиерата на "Юн Габриел Боркман" от Хенрик Ибсен в ДТ "Стоян Бъчваров" във Варна е на 17 и 18 януари
/ брой: 6
Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна започва новата 2023 г. с премиерните спектакли на "Юн Габриел Боркман" от Хенрик Ибсен на 17 и 18 януари от 19 ч., научи ДУМА от Виолета Тончева, пиар на ТМПЦ - Варна. В България пиесата е играна за първи път през 1905 г. Постановката на "Юн Габриел Боркман" на варненска театрална сцена (2022/2023) е седмият прочит на творба от Ибсен във Варна. Превод от английски, сценична редакция и постановка - Пламен Марков, сценография и костюми - Мира Каланова, музика - Калин Николов. За ролята на бившия банкер Юн Габриел Боркман е поканен Николай Урумов; г-жа Гунхил Боркман, негова съпруга, е Милена Кънева; Ерхарт Боркман, студент, техен син, е Теодор Каракачанов (дебют). Образа на г-ца Ела Рентхайм, близначка на г-жа Боркман, пресъздава Биляна Стоева, а в г-жа Фани Уилтън се превъплъщава Христина Джурова. В ролята на Вилхелм Фолдал, помощник-писар в правителствено учреждение, влиза доайенът на театъра Михаил Мутафов, а като Фрида Фолдал, негова дъщеря, ще видим за първи път Мелин Ердинч (гост). Миглена Везирова е Малене, прислужница в семейство Боркман. Асистент режисьорка на проф. Пламен Марков е Валентина Козарева.
"Ибсен е изключителен световен драматург. Известно е, че Шекспир, Чехов и Ибсен са категории в модерния театър. Сега ние ще се опитаме да го направим, освен всичко останало, и забавен, и интересен за гледане. "Юн Габриел Боркман" е от една от последните пиеси на Ибсен, в която той достига високо художествено ниво. В нея има една гротеска, едно преувеличение с привкус на антична драматургия. Едновременно и трагическа, и комическа гротеска. Неслучайно съм взел за ролята на банкера Боркман комедиант като Николай Урумов, който обаче може да играе и трагически роли. Тук аз искам от него да намери една фина междинна степен между трагичната и комичната гротеска.
...Голямо майсторство и самочувствие е да работиш Ибсен. Страшно си е. Тук, както и във "Вампир" на Пловдивския театър, моята сценична редакция, която представя историята, линеарна по обстоятелства, е много по-мозаечна. Ще се връщаме към стари и нови епизоди, ще ги смесваме, подреждаме и монтираме по начин, който се надявам да задържи любопитството на зрителя. Задължително трябва да се избърше прахът на времето, за да се намери съвременният еквивалент на Ибсен", обяснява режисьорът проф. Пламен Марков.
Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК --> ТУК <--
Споделяйте нашите публикации.