13 Юни 2024четвъртък19:13 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

"Ройтерс":

Глобално изследване: Живеем по-дълго, но боледуваме повече

От свят, където хората изпитваха недостиг на храна, сега живеем в свят, където храната е твърде много, но е нездравословна

/ брой: 292

visibility 415

През последните десетилетия имаме огромен напредък в борбата със смъртоносните инфекции. Сега обаче, въпреки че живеем по-дълго, боледуваме значително повече от хронични заболявания, водещи до инвалидност и психически проблеми, пише Ройтерс, цитирана от Investor.bg.

Това е заключението на 5-годишно изследване върху състоянието на глобалното здравеопазване – най-мащабното, провеждано до сега в историята.

Докладът Global Burden of Disease на Institute for Health Metrics and Evaluation към университета във Вашингтон разкрива, че страните по света са изправени пред нарастваща вълна от финансови и социални проблеми, свързани с хората, живеещи с хронични болести.

Докладът разкрива също, че недохранването вече не е на челна позиция в ранглистата на причините за смърт или болести и че ефектът от злоупотребата с храна се усеща все по осезателно. Пушенето и прекомерната употреба на алкохол пък са се превърнали във втория и третия водещи рискове за здравето на хората след високото кръвно налягане.

През 2010 г. смъртните случаи в глобален план, свързани с наднорменото тегло, са надхвърляли 3 млн. - над 3 пъти повече в сравнение с фаталните случаи свързани с глад.

„От свят, където хората изпитваха недостиг на храна, сега живеем в свят, където храната е твърде много, но е нездравословна. Храната дори в развитите страни ни разболява“, казва Маджит Езати от Imperial College London.

Основен здравословен проблем в днешни дни са болестите и състоянията, които не убиват, но ни разболяват. Ние вече живеем по-дълго, но имаме повече здравословни проблеми, които ни пречат да се движим, да виждаме, да чуваме и да мислим ясно.

„Много малко хора по света могат да се похвалят с перфектно здраве, а с възрастта всички натрупват все повече здравословни проблеми“, казва Кристофър Мъри, директор на IHME. „Това означава, че трябва да променим очакванията си за това, какъв ще бъде животът ни след 70 или 80 години. Това също така ще промени здравната система по фундаментален начин“.

„Това е най-мащабното изследване на човешкото здраве в историята на медицината“, казва Ричард Хортън, издател на The Lancet. „То ни дава база за спешно преосмисляне на приоритетите в здравеопазването“.

Изследването разкрива, че от 52,8 млн. смъртни случаи в глобален план през 2010 г., хроничните болести са причина за най-големия дял от тях.

Около 12,9 млн смъртни случаи са следствие на инфаркт или сърдечни болести -  тенденция, влошена от злоупотребата с храна, алкохол, цигари и обездвижването. 8 млн. са жертвите на различни форми на рак. През 2010 г. ХИВ/СПИН е убил 1,5 млн. души, докато туберкулозата и останалите заразни болести – 1,2 млн.

Въпреки че детската смъртност е намаляла, за периода 1970 г. – 2010 г. процентът на смъртните случаи сред хората на възраст между 15 и 49 се е увеличил с 44%

Това отчасти се дължи на нарастващото насилие като случаите на убийства, пътните инциденти и епидемията от СПИН, се посочва в доклада.

 

 

Собственици на празни жилища ще плащат такса водомер

автор:Дума

visibility 313

/ брой: 110

Ограничават броя на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 308

/ брой: 110

40 лв. за нощувка в къмпинг

автор:Дума

visibility 275

/ брой: 110

"Булгаргаз" не успя да продаде газов капацитет

автор:Дума

visibility 249

/ брой: 110

Крайнодесни и леви бойкотираха Зеленски

автор:Дума

visibility 307

/ брой: 110

Германия е близо до задължителната казарма

автор:Дума

visibility 321

/ брой: 110

В Испания влезе в сила законът за амнистията

автор:Дума

visibility 304

/ брой: 110

Накратко

автор:Дума

visibility 267

/ брой: 110

Няма спасение

автор:Мая Йовановска

visibility 309

/ брой: 110

За децата ни

автор:Аида Паникян

visibility 299

/ брой: 110

Компрометираните "европейски идеи"*

visibility 248

/ брой: 110

Фалитът на КТБ - десет години по-късно

автор:Дума

visibility 290

/ брой: 110

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ