"Гласът на Америка": Клаудия Тени иска санкции срещу България заради "македонското вето"
/ брой: 83
Членът на Конгреса на САЩ Клаудия Тени (Републиканска партия, Кънектикът) обмисля да формира коалиция на Капитолийския хълм, която би работила за възможността да се наложат санкции на страната ни, тъй като България не вдига ветото за започване на присъединителни преговори на Северна Македония с Европейския съюз.
В интервю за македонската секция на радио "Гласът на Америка" тя казва, че официалното писмо, което група конгресмени са изпратили до българския посланик във Вашингтон Тихомир Стойчев, не е дало резултат и че целта на такава коалиция от членове на Камарата на представителите и на Сената би била да подтикнат България към диалог.
"Гласът на Америка": България досега не е вдигнала ветото въпреки посещенията на Донфрид, Ескобар и други европейски лидери, които искат колкото може по-скоро Северна Македония да започне присъединителните преговори с Европейския съюз. Превърнаха ли се тези посещения донякъде в политически туризъм, а не в нещо, което би довело до реални промени?
Тени: Направихте добро сравнение. Мисля, че е важно да продължим и да разрешим на Албания и Северна Македония да влязат в ЕС. Наистина не мога да коментирам дали посещенията са само политически туризъм или са по същество, но българският въпрос все още виси. И очевидно трябва да ги притискаме да се включат в диалог, в разговор, да минимизираме техните опити за дестабилизация на ситуацията, за която трябва да намерим решение. Това има негативно влияние върху останалата част от Западните Балкани. Загрижена съм, че тези разговори са в сянката на това, което се случва в Украйна, и може би не са толкова сериозни, колкото биха могли да бъдат.
"Гласът на Америка": Българска правителствена делегация, предвождана от премиера Кирил Петков, неотдавна дойде в Битоля да открие културен център, наименуван на исторически доказания нацистки сътрудник Ванчо Михайлов. Какъв е Вашият коментар на това и дали смятате, че поведението на България е в съответствие със стандартите на НАТО?
Тени: Очевидно не е. Разочарована съм, като гледам как продължава да постъпва България, и е време за по-агресивни действия на САЩ по отношение на дипломатическия натиск върху тях, за да ги доведем на масата за преговори. За съжаление, мисля, че няма да получим това от администрацията на Байдън. Тя не изглежда толкова заинтересувана от този район на света, за който аз мисля, че е един от най-критично важните. От всякога районът е бил врата между Изтока и Запада. И винаги е много, много важно ние като държава да поддържаме съюзниците от НАТО в този регион. Както знаете, не всички страни там са съюзници на НАТО и не всички са в ЕС. Значи, имаме много история и години на борба в този район.
"Гласът на Америка": Българският президент Румен Радев каза, че македонската идентичност е фалшификат на Комунистическия интернационал. С такива коментари вярвате ли, че България е всъщност сериозна в преговорите да вдигне ветото до края на френското придседателство на ЕС до края на юни?
Тени: Не съм сигурна, че наистина мога да кажа какво смятам, че ще направят. Техните постъпки досега не ни дават позитивно чувство за това, което правят като отговорно лидерство. Ще видим какво ще се случи по-нататък с ветото. Трудно ми е да предвидя какво ще се случи и да спекулирам за това какви са техните намерения.
"Гласът на Америка": Президентът Радев казва, че македонците са фалшификат, докато Путин казва, че Украйна е измислена държава. Обществеността прави сравнение между двете твърдения. Вие виждате ли сходство в изявленията?
Тени: Не съм виждала този коментар на Радев, но звучи много подобно на Путин. Звучи като някой, който е диктатор или който иска да е диктатор, който иска да придобие мощ, а не наистина да осигури лидерство, да бъде истински лидер, който да насърчава и да пази интересите на българите. Мисля, че той се доказва като несъответстващ на поста си. За жалост, не мисля, че българите имат свободни и справедливи избори, също както нямат в Русия, и съм сигурна, че имат много силна пропагандна машина, която пречи на народа да разбере истината. Това са част от усилията, които САЩ биха могли да направят с по-силни дипломатически отношения и по-силен диалог, за да осигурят ресурсите, нужни на тези страни, за да могат да спрат дестабилизацията и да дадат на гражданите възможност за по-добра управленска система, по-демократична.
"Гласът на Америка": Смятате ли, че санкции против България в този момент са разумни с оглед на това, че тя две години блокира началото на присъединителните преговори?
Тени: Бих искала да видя повече информация за това какво всъщност може да бъде ефективно във връзка със санкциите. Понякога инициираме санкции и те не са ефективни. Знаем, че дълги години имахме санкции към различни субекти, към иранците, руснаците... В много случаи това не им пречеше, не ги отказваше от техните действия. Ако бяхме приложили към руснаците по-агресивни санкции в енергетиката, тъй като знаете, че газът и нефтът движат руската икономика, щеше да е по-болезнено за тях. Но тези санкции още не са въведени и няма да бъдат до юни. Така руснаците и останалият свят продължават да финансират и насърчават тази ужасна война и престъпленията, които виждаме в Украйна. Мисля, че ще видите нещо подобно...