22 Февруари 2026неделя21:22 ч.

ГЕРБ имитираха консултации за Изборния кодекс

БСП и ДПС предупредили навреме Искра Фидосова, че не могат да участват в разговорите вчера

/ брой: 31

автор:Юлия Кулинска

visibility 1039

Депутатите от ГЕРБ имитираха вчера консултации по техните последни предложения за Изборния кодекс. Началото на разговорите с парламентарните партии бе насрочено за 13 ч. Ден преди това шефката на правната комисия Искра Фидосова обяви, че до всички парламентарни групи са изпратени покани за участие в консултациите. На срещата обаче дойдоха единствено Мартин Димитров и Екатерина Михайлова от Синята коалиция, които признаха, че при дадената ситуация няма как да има консултации, но все пак представиха становището на групата си.
Не можем да приемем в закон да бъде формулирано кой е опозиция и кой е управляващ, поясни Михайлова. Ако конституционният законодател е имал подобна идея, тя щеше да залегне в основния закон на държавата, поясни депутатката. Михайлова бе категорична, че Синята коалиция ще използва всички правни механизми да противодейства на този текст, ако той все пак бъде приет от мнозинството. Мартин Димитров допълни, че подобна формулировка за опозиция не е нито справедлива, нито честна.
Михаил Миков заяви междувременно пред медиите, че няма никакъв бойкот и че още вчера сутринта Фидосова е била предупредена, че депутатите от Коалиция за България нямат физическа възможност да участват в среща за Изборния кодекс. В четвъртък ще намерим време след приключване на заседанието да седнем в спокойна обстановка и да обсъдим предложенията на ГЕРБ за промени в закона, обясни Миков. Той посочи, че заради продължителното заседание на КСНС Изпълнителното бюро на БСП е отложено за вчера. "Имаме и достатъчно други задачи и е редно управляващите да се съобразяват, че ние не сме им подчинени. Така че не става дума за никакъв бойкот, обсъждаме сериозно направените предложения и ще ги обсъдим с останалите парламентарни групи", уточни Миков.
Референдумът и обработката на данните показват нарушения, които също може би ще трябва да бъдат разгледани по време на консултациите, допълни Михаил Миков. Според него не бива да се правят срещи, за да се имитира консенсус и да се отчита дейност, а за да се постигнат правила, които гарантират честни избори и доверие на гражданите във властта.
От ДПС поясниха, че също са предупредили Фидосова още във вторник, че не могат да участват в консултациите, защото заседанията на парламентарната им група са провеждат в сряда след обяд, и са настояли разговорите да са в четвъртък.

АЕЦ "Козлодуй" пропуснала ползи за 18 млн. лв. заради Шести блок

автор:Дума

visibility 7176

/ брой: 35

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 10239

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 7915

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 8398

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 6871

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 8528

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 8186

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 8347

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 9308

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 7342

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ