Газът по-скъп с 14% през месец май
Правителството договаряло синьо гориво с 4 пъти по-ниски цени
/ брой: 92
Комисията за енергийно и водно регулиране утвърди със задна дата цена на природния газ за май, която ще е 162,17 лв./МВтч без данъци и такси. Това ще е ръст от около 14% спрямо априлската тарифа и над два пъти повече от внесеното още в началото на април заявление на "Булгаргаз" за увеличение с 6 процента, преди спирането на руските доставки.
В края на април "Газпром" спря едностранно доставките за България след отказа й да плаща за суровината в рубли. Аргументът на "Булгаргаз" да откаже превалутиране на плащаните долари в рубли е, че не е ясен курсът на конвертирането и как това ще се отрази върху крайната цена на руския газ. Това наложи заместване на руските количества с алтернативни доставки от Гърция, което води до оскъпяването.
През април цената на газа беше 142,59 лв./МВтч (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС), а заявлението на "Булгаргаз" за май, но с данните към 7 април бе за 150,11 лв./МВтч. Оттогава обаче и цените на европейските газови борси се увеличиха.
От Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) посочват, че заради приключилия отоплителен сезон изменението на цената ще има минимално отражение върху сметките на битовите потребители.
Енергийният регулатор също така заявява, че за юни прогнозата е цената да е около 140 лв./МВтч, което е под досегашните нива.
За юни се очаква да пристигне американски втечнен газ, който бе договорен преди дни по време на посещение на премиера Кирил Петков в САЩ.
"За първи път България ще бъде 100% енергийно независима по отношение на доставките на природен газ от Русия. Дори и в тази извънредна ситуация "Булгаргаз" осигурява необходимите количества за всички потребители и няма да има ограничаване на консумацията", твърди председателят на КЕВР Станислав Тодоров.
България се нуждае от от 12 до 20 танкера газ на година.
"Освен договорените два танкера с американски втечнен газ на по-ниски цени от тези на "Газпром", са в ход преговори за средносрочна и дългосрочна доставка на газ, които вероятно ще са на цени 3-4 пъти по-ниски от последно договорените с "Газпром", заяви началникът на политическия кабинет на министър-председателя Кирил Петков Лена Бориславова пред БНТ. "Допълнително се обследват варианти за доставка на газ от Туркменистан и Египет", допълни тя.
Бориславова смята, че премиерът Кирил Петков е договорил получаването на пълните количества азерски газ дори в случай, че връзката с Гърция не бъде изградена в срок. Това, според нея, опровергава твърденията на предишните управляващи и на предишното ръководство на "Булгаргаз", че е невъзможно да получим пълните количества без интерконектора.
"Азерският газ по този договор, от който много услужливо предишното правителство се е отказало, е на стойност 25-26 евро. Докато в момента цената в Европа е около 90 евро. Така че може да видите за каква разлика става въпрос чрез подписването на анексите, чрез които са се отказвали от доставки на азерски газ", коментира Бориславова.