12 Ноември 2024вторник21:41 ч.

ВРЕМЕТО:

Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри. Нови снеговалежи и в по-ниските части от страната се очакват през нощта срещу четвъртък, в четвъртък и през нощта срещу петък. Има повишена вероятност за значителни валежи и за образуване на снежна покривка над 10 - 15 cм в Предбалкана, Лудогорието и по проходите в Стара планина. В петък валежите ще спират, най-късно в Източна България. Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри. Нови снеговалежи и в по-ниските части от страната се очакват през нощта срещу четвъртък, в четвъртък и през нощта срещу петък. Има повишена вероятност за значителни валежи и за образуване на снежна покривка над 10 - 15 cм в Предбалкана, Лудогорието и по проходите в Стара планина. В петък валежите ще спират, най-късно в Източна България.

Газът по-скъп с 14% през месец май

Правителството договаряло синьо гориво с 4 пъти по-ниски цени

/ брой: 92

автор:Дума

visibility 179

Комисията за енергийно и водно регулиране утвърди със задна дата цена на природния газ за май, която ще е 162,17 лв./МВтч без данъци и такси. Това ще е ръст от около 14% спрямо априлската тарифа и над два пъти повече от внесеното още в началото на април заявление на "Булгаргаз" за увеличение с 6 процента, преди спирането на руските доставки.
В края на април "Газпром" спря едностранно доставките за България след отказа й да плаща за суровината в рубли. Аргументът на "Булгаргаз" да откаже превалутиране на плащаните долари в рубли е, че не е ясен курсът на конвертирането и как това ще се отрази върху крайната цена на руския газ. Това наложи заместване на руските количества с алтернативни доставки от Гърция, което води до оскъпяването.
През април цената на газа беше 142,59 лв./МВтч (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС), а заявлението на "Булгаргаз" за май, но с данните към 7 април бе за 150,11 лв./МВтч. Оттогава обаче и цените на европейските газови борси се увеличиха.
От Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) посочват, че заради приключилия отоплителен сезон изменението на цената ще има минимално отражение върху сметките на битовите потребители.
Енергийният регулатор също така заявява, че за юни прогнозата е цената да е около 140 лв./МВтч, което е под досегашните нива.
За юни се очаква да пристигне американски втечнен газ, който бе договорен преди дни по време на посещение на премиера Кирил Петков в САЩ.
"За първи път България ще бъде 100% енергийно независима по отношение на доставките на природен газ от Русия. Дори и в тази извънредна ситуация "Булгаргаз" осигурява необходимите количества за всички потребители и няма да има ограничаване на консумацията", твърди  председателят на КЕВР Станислав Тодоров.
България се нуждае от от 12 до 20 танкера газ на година.
"Освен договорените два танкера с американски втечнен газ на по-ниски цени от тези на "Газпром", са в ход преговори за средносрочна и дългосрочна доставка на газ, които вероятно ще са на цени 3-4 пъти по-ниски от последно договорените с "Газпром", заяви началникът на политическия кабинет на министър-председателя Кирил Петков Лена Бориславова пред БНТ. "Допълнително се обследват варианти за доставка на газ от Туркменистан и Египет", допълни тя.
Бориславова смята, че премиерът Кирил Петков е договорил получаването на пълните количества азерски газ дори в случай, че връзката с Гърция не бъде изградена в срок. Това, според нея, опровергава твърденията на предишните управляващи и на предишното ръководство на "Булгаргаз", че е невъзможно да получим пълните количества без интерконектора.
"Азерският газ по този договор, от който много услужливо предишното правителство се е отказало, е на стойност 25-26 евро. Докато в момента цената в Европа е около 90 евро. Така че може да видите за каква разлика става въпрос чрез подписването на анексите, чрез които са се отказвали от доставки на азерски газ", коментира Бориславова.

Българинът готов да похарчи средно 531 лв. на Черния петък

автор:Дума

visibility 713

/ брой: 216

Индустрията ни с първия ръст от 20 месеца

автор:Дума

visibility 843

/ брой: 216

Бюджет с 3% дефицит и пакет от мерки ще внесе служебната власт

автор:Дума

visibility 946

/ брой: 216

Над 17% от работещите в ЕС са били с временни договори

автор:Дума

visibility 724

/ брой: 216

Кремъл отрече за разговор Тръмп-Путин

автор:Дума

visibility 828

/ брой: 216

В РСМ очакват скоро промени в конституцията

автор:Дума

visibility 942

/ брой: 216

Вотът на доверие към Шолц преди Коледа

автор:Дума

visibility 815

/ брой: 216

Преходният съвет на Хаити уволни премиера

автор:Дума

visibility 781

/ брой: 216

Изолация и безсилие

автор:Александър Симов

visibility 695

/ брой: 216

Да направим крачка назад, за да вървим три напред като общество

автор:Дума

visibility 980

/ брой: 216

България се нуждае от връщане на държавността

автор:Дума

visibility 791

/ брой: 216

Време е Борисов и Пеевски да бъдат изолирани от властта

автор:Дума

visibility 945

/ брой: 216

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ