Франция ни връща 41 роми
Политиката на Париж притеснява Брюксел
/ брой: 191
Френските власти ще върнат на България 41 роми, съобщи Дарик, като цитира информация на авиокомпания "България ер". Първата група от 13 роми ще пътува на 25 август по маршрута Париж-Варна. На 10 септември до Варна ще бъдат транспортирани още 12 роми, а последната група от 16 души ще пристигне в София на 17 септември.
Вчера първият самолет със 79 експулсирани румънски роми излетя от френския град Лион. В Букурещ се завърнаха и други 14 роми от Париж. Експулсираните се съгласиха на т.нар. процедура за доброволно завръщане, според която всеки възрастен получава 300 евро, а всеки непълнолетен 100 евро. За да не се допусне те да се върнат отново и пак да искат пари, ще им бъдат снети биометрични данни, съобщи френският министър на имиграцията Ерик Бесон. Няколко полета с общо 700 роми ще напуснат Франция за Румъния и България в предстоящите седмици, след като миналия месец френският държавен глава Никола Саркози обяви затягане на мерките срещу малцинството.
Политиката на Париж към ромите породи критики от Европейската комисия. "Ромите не трябва да се асимилират, а да се интегрират, за да бъдат част от продуктивния капацитет на обществото", поясни еврокомисарят Кристалина Георгиева. "Решението на Франция притеснява Брюксел, защото то може да доведе до напрежение вътре у нас. Също така това решение ще повлияе на лошата демографска оценка. Нито една страна в света не е богата, ако не ползва изцяло таланта на всички свои граждани", подчерта Георгиева. Тя заяви, че винаги е добре да се работи с търпимост и уважение към хората и добави, че се надява да няма серия от подобни решения и в други страни.
И докато десетките румънски роми напускаха Франция, техни сънародници в покрайнините на Париж смятат да направят всичко възможно, за да останат в страната, съобщи АФП. Те живеят в първото "интеграционно селище", построено през 2006 г. в парижкото предградие Обервилие. Хората от селището се опитват по всякакъв начин да се интегрират и скоро за някои това ще стане реалност, когато напуснат селището, за да се пренесат в някой квартал и да работят като всеки френски гражданин. За разлика от около 15 000 роми във Франция, жителите на селището са защитени от екстрадиране, тъй като отговарят на бюрократичните изисквания на френските власти.
На фона на тези събития румънският президент Траян Бъсеску заяви, че "случващото се в Париж доказва необходимостта" от европейска програма за интеграция на ромите, каквато Румъния поиска през 2008 г. "Европейската комисия беше натоварена от Европейския съвет през пролетта на 2009 г. да представи такава програма. За съжаление впоследствие някои от държавите членки сметнаха, че такава не е необходима", припомни Бъсеску, без да уточнява кои държави има предвид.