Финландия се оказа "най-добрата страна"
България заема 38-о място в общата класация на списание "Нюзуик"
/ брой: 189
Финландия бе призната за най-добрата страна в света в класацията на американското списание "Нюзуик". Челната тройка допълват Швейцария и Швеция. Русия заема 51-ото място, а Съединените щати се нареждат на 11-а позиция. В топ десет място намират още Австралия, Люксембург, Норвегия, Канада, Холандия, Япония и Дания. България е класирана на 38-о място с резултат от 69,62 точки.
Най-"лоши" страни според "Нюзуик" са Буркина-Фасо, Нигерия и Камерун. Американското списание сравнява 100 страни от различни региони по следните пет критерия: здравеопазване, динамика на икономиката, образование, политическа обстановка и качество на живот.
По скалата на образованието съставителите на класацията поставят България на 42-о място, за здравеопазване ни отреждат 72-о място, за качество на живот - 37-о място, а колкото до динамика на икономическото развитие и качеството на политическия живот - съответно 54-о и 38-о място.
Най-добрата здравна система според "Нюзуик" е в Япония, за което говори и средната продължителност на живота на гражданите - цели 82 години. У нас тя е 66 години. Освен това в общата класацията на списанието Япония заема първо място в областта на образованието и четвърто за качество на живот.
Австралия също е призната като страна с по-добро качество на живот, но в групата на средните държави. За най-грамотна страната в своята категория е призната Албания. Сред страните с ниски доходи в Албания грамотните са цели 99% от населението, докато у нас те са 98,2 на сто, посочва "Нюзуик".
В същото време от страните с най-голямо население най-грамотни са в Япония, въпреки че страната харчи за образование само около 3,5% от брутния си вътрешен продукт, докато в САЩ дават повече от 5 на сто от БВП.
Украйна е призната за страна с най-висок стандарт на живот сред страните с ниски доходи. В същата категория, но от средните държави, победител е Куба, и от средните и големите - Австралия и Германия.
Независимо от факта, че населението на Сингапур е малко повече от половината от Ню Йорк, страната получава титлата "най-динамично развиваща се в икономиката". Експерти на списанието свързват това с откритостта на местната икономика, ниските данъци, както и ниското ниво на корупция.
Най-добри по отношение на политическата ситуация се оказва сред страните с ниски доходи - Гана, а от тези със средни - Полша. Освен това победителите от тази гледна точка са Австралия (в категорията на средните страни) и Германия (в категорията на големите страни).