27 Юли 2024събота15:54 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Финансовия грабеж на века

/ брой: 104

visibility 177

Петър Пеев

Причините за войната срещу Либия са не само огромните й петролни резерви (около 60 милиарда барела) - най-големи в Африка и с най-ниски разходи за добиването им, нито природния газ резервите от който са оценяват на 1500 милиарда кубически метра. Една от главните причини, както твърди италианският журналист Манило Динучи от левия всекидневник "Ил манифесто", са суверенните либийски фондове - капиталите, които либийската държава е инвестирала зад граница. Става дума за либийската централна банка и суверенния фонд Libyan Investment Authority. Този фонд управлява приходите от либийската петролна промишленост и притежава дялове в няколко големи европейски компании и банки, сред които италианската банка "Уникредит" - с дял от 2.075 процента, италианският авиоконструктор и производител на военна техника "Финмеканика", футболният отбор "Ювентус" и британската издателска група "Пиърсън". Управителят на Либийската централна банка Фархат Омар Бенгдара е заместник-председател на борда на директорите на "Уникредит".
Libyan Investment Authority управлява около 90 милиарда щатски долара. Либийските инвестициионни фондове са създадени през 2006 г. и тогава са разполагали с 40 милиарда долара. За пет години са инвестирали в над сто корпорации в Северна Африка, САЩ, Европа и Азия. След като през 2004 г. Вашингтон и ЕС извадиха Либия от черния списък на неблагонадеждните държави, Триполи фокусира политиката си върху "дипломацията на суверенните фондове". По това време и големите петролни компании се завърнаха в Либия и Триполи успяваше да поддържа положителенн търговски баланс от около 30 милиарда долара годишно, които бяха инестирани в чужбина. Управлението на тези фондове създаде нов механизъм на власт и корупция в ръцете на министри и висши чиновници, които са успявали да избегнат контрола на Кадафи. Това се потвърждава от фактът, че през 2009 г. диктаторът предлага печалбите да "отидат директно до либийския народ", което е причина за противоборство в либийското правителство.
В САЩ и Западна Европа междувременно отделят специално внимание на тези фондове и преди да започнат да бомбардират Триполи успяват да сложат ръка върху тях. Както разкриват документи на Уикилийкс тази операция е улеснена от представителя на Либийските инвестиционни фондове Мохамед Лейас. На 20 януари той информира американския посланик в Триполи, че е депозирал 32 милиарда долара в американски банки. Пет седмици по-късно - на 28 февруари американското министерство на финансите "замразява" либийските сметки. Съгласно официалната декларация по този повод "това е най-голямата сума блокирана някога в САЩ". Всъщност това е една инжекция за икономиката на САЩ, изтъква Данучи. Няколко дни по-късно ЕС "замразява" 45 милиарда евро на суверенните либийски инвестиционни фондове. Посегателството срещу тях ще има особено отражение в Африка. Само Либийската африканска инвестиционна компания е инвестирала в над 25 страни, предимно на юг от Сахара. Тя има  решаващо значение и за изстрелването на Телекомуникационен спътник РАЗКОМ (Регионална африканска сателитна комуникационна организация), който е в орбита от август 2010 г. Благодарение на него африканските старани са независими от САЩ и от Европейска спътникова мрежа. Това спестява годишно стотици милиони долари. Не по-малко важни са либийските ивестиции и за създаването на три финансови институции на Африканския съюз - Африканската инвестиционна банка, базирана в Триполи, Африканският валутен фонд - в Камерун и Африканскатка централна банка - в Абуджа, Нигерия. Развитието им можеше да позволи на африканските страни да избегнат контрола на Световната банка и на Международния валутен фонд  и да отбележат края на африканския франк "сефа франк" - валута, която 14 бивши френски колонии са принудени да използват.


Международен план за финансиране противниците на либийския режим със замразени правителствени активи е „като пиратство в открито море”, заяви на пресконференция в Триполи заместник-министърът на външните работи на Либия Халед Каим. Според международното право, Либия все още е суверенна държава и всяко използване на замразени активи е нарушение на международните закони – каза още той. В четвъртък в Рим Контактната група за Либия съгласува нов фонд за подпомагане на бунтовниците, който първоначално ще се финансира от дарения и заеми, а на по-късен етап от замразените активи на режима на Кадафи.

България пак се размина с нови влакове

автор:Дума

visibility 935

/ брой: 141

Най-опасният пожар са некадърниците с власт

автор:Дума

visibility 943

/ брой: 141

КЗК даде зелена светлина на БАКБ да купи Токуда банк

автор:Дума

visibility 767

/ брой: 141

Военен съюз срещу Иран

автор:Дума

visibility 854

/ брой: 141

ЕК заведе три дела срещу България

автор:Дума

visibility 890

/ брой: 141

Гърция екстрадира българин в САЩ

автор:Дума

visibility 799

/ брой: 141

Германия отказва войници и оръжия срещу Русия

автор:Дума

visibility 852

/ брой: 141

Душата и сърцето на БСП

автор:Александър Симов

visibility 217

/ брой: 141

Бузлуджа е началото

visibility 159

/ брой: 141

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ