17 Юли 2024сряда11:18 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Факти. Цифри. Детайли

/ брой: 134

visibility 54

Рядка находка
Учен откри фрагменти от Тунгуския метеорит

Сътрудникът в Държавния музей по минералогия „Вернадски“ при РАН Андрей Злобин твърди, че е открил три фрагмента, за които се предполага, че са от Тунгуския метеорит.
Търсенето на метеоритни фрагменти Злобин започнал от така наречената фуния на Суслов, над която според много експерти се е взривил Тунгуският болид. След като провел безрезултатни разкопки, ученият решил да продължи търсенето по бреговете на река Хушма. Там той успял да открие три камъка, които според него с висока степен на вероятност биха могли да бъдат фрагменти от метеорита. До този момент достоверни фрагменти не са откривани.
От разпитите на очевидци става ясно, че взривът в района на река Подкаменная Тунгуска се е случил на 30 юни 1908 г.
От взривната вълна са били повалени дърветата на площ от около 2000 квадратни километра. Мощността на взрива се оценява на 40-50 мегатона, което съответства на енергията на най-мощната водородна бомба.


Произведено за МААЕ
Уред, който не може да бъде излъган



През тази година руските учени ще започнат изпитанията на уред, който ще осъществява независим контрол над работата на ядрен реактор. Това е изключително важно за проверките, които се осъществяват от Международната агенция по атомна енергия (МААЕ), защото такъв уред ще позволи да се сравнява получената от него информация с тази, която се предоставя в МААЕ от правителствата на страните, в които работят ядрени централи. Учените подчертават, че създаденият от тях детектор по принцип не може да бъде излъган.
 

Застрахователи не покриват щети

автор:Дума

visibility 1747

/ брой: 133

НСИ отчете 2,5% годишна инфлация през юни

автор:Дума

visibility 1624

/ брой: 133

БНБ отчита бум на фалшивите банкноти

автор:Дума

visibility 1670

/ брой: 133

По-малко и по-скъпо винено грозде тази година

автор:Дума

visibility 1618

/ брой: 133

Германия прехвърля 800 000 войници

автор:Дума

visibility 1838

/ брой: 133

Френската левица опитва да състави кабинет

автор:Дума

visibility 1730

/ брой: 133

Диктаторът Фухимори кандидат за президент

автор:Дума

visibility 1719

/ брой: 133

Накратко

автор:Дума

visibility 1670

/ брой: 133

Код "Пожар"

автор:Ина Михайлова

visibility 2459

/ брой: 133

Вода в пясъка

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1808

/ брой: 133

Евро 2024 - в историята

автор:Марин Милашки

visibility 1821

/ брой: 133

Преди да теглим потребителски кредит

автор:Дума

visibility 1633

/ брой: 133

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ