14 Май 2024вторник19:48 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Европа затяга границите си заради мигрантите

Германия, Австрия, Словакия, Чехия и Унгария временно връщат пограничния контрол, Виена изпраща армията

/ брой: 213

автор:Дума

visibility 1139

След като Германия стана първата шенгенска страна, която въведе паспортен контрол, Австрия, Чехия и Словакия също обявиха, че затягат контрола по границите заради имигрантския прилив, а Белгия съобщи, че обмисля такива мерки. Днес се очаква и Унгария да затвори границата със Сърбия. Предприетите мерки предизвикаха километрични опашки по магистралите в Европа и напрежение сред бежанците.
Германия, която в неделя вечерта въведе временен граничен контрол по австрийската граница, заяви, че планира той да остане в сила поне няколко седмици, а заедно с Франция ще настояват за въвеждането на контролни центрове по границите на ЕС. В същото време ООН предупреди, че желанието на европейските страни да предприемат различни ограничителни правила по границите може да постави бежанците в "правен вакуум". Затова световната организация призова да бъдат създадени големи приемни центрове в държавите, където имигранти пристигат.
Германия, чийто канцлер Ангела Меркел преди седмица ефективно отвори границите на страната за всички търсещи убежище, заяви в неделя, че е достигнала предела на възможностите си да се справи с прииждащите имигранти, включително заради бездействието на ЕС.
По този повод вътрешният министър на германската провинция Бавария Йоахим Херман каза, че Германия може да запази временния граничен контрол с Австрия поне няколко седмици, тъй като повечето пристигащи в страната бежанци преминават през австрийската граница и влизат в Бавария. Германската полиция съобщи, че проверките по граничните пунтове с Австрия са довели до километрични задръствания по входните магистрали.
Вицеканцлерът на Австрия Райнхолд Митерленер съобщи в понеделник, че Австрия ще последва примера на Германия и ще въведе по-строги проверки по границата. Освен това там ще бъде разположена армия, която да помогне за овладяването на бежанския наплив. "Ако Германия извършва граничен контрол, то Австрия трябва да засили проверките по границите", каза Митерленер. Освен това  Виена ще мобилизира 2200 души, които да се притекат на помощ на полицията. Те ще помагат в контрола по границите, където е необходимо. Според властите положението с бежанците продължава да се усложнява, след като само за последното денонощие през пункта в Никелсдорф са преминали 15 000 души.
"Австрия ще последва примера на Германия и временно възстановява граничния контрол, за да се справи с притока на бежанци", заяви министърът на вътрешните работи Йохана Микл-Лайтнер. "Мярката на Австрия е допълнителен удар за Шенгенското пространство на Европа. Да, ние ще процедираме така, както направи Германия. Това означава, че временните проверки по границите са разрешени в рамките на Шенген", заяви тя в Брюксел, където вътрешните министри от ЕС обсъждат бежанската криза.
Белгия също обмисля да затвори временно границите си при масов приток на мигранти, съобщи държавният секретар Тео Франкен. Страната би предприела мерки, сходни на въведените от Германия, тъй като "натискът е твърде голям и това е опасно". Франкен, цитиран от местни медии, добави, че засега затварянето на белгийските граници не се налага, като изрази надежда пристигналите в Германия да не продължат пътя си към Белгия.
Движението на влаковете между Австрия и Германия беше възобновено в понеделник сутринта, с изключение на една линия към Мюнхен, която още е затворена заради хора на релсите, заяви австрийската железопътна компания.
Вътрешните министри на Чехия и Словакия Милан Хованец и Роберт Калиняк съобщиха след среща в понеделник, че предприемат незабавно мерки по границата с Австрия, а Словакия вече е направила това по границата си с Унгария. "Двете страни са единодушни, че квотите (за приемане на мигранти) са безсмислени, особено в контекста на последните мерки, които предприе Германия по границата си", посочи в комюнике чешкото Министерство на вътрешните работи. Чехия и Словакия са транзитни страни за мигрантите, които пътуват към по-богати страни от ЕС като Германия и Швеция. Двете държави, наред с Полша и Унгария, отхвърлиха задължителните квоти, предложени от Европейската комисия и подкрепени от Германия.
Вестник "Файненшъл таймс" коментира, че решението на Германия показва колко голям натиск оказва бежанската криза върху системата за свободно придвижване в Европа. Непривичният за Берлин ход да опази границите си, като въведе ограничения върху Шенгенското пространство, е в разрив с основните принципи на ЕС да позволява пътуване без граници и паспорти в по-голямата част от блока, допълва британското издание.
Контролът по границата на Германия с Австрия бе възстановен ден преди министрите на вътрешните работи и правосъдието от ЕС да обсъдят план за разселване на десетки хиляди бежанци в Европа, коментира "Ню Йорк таймс". Много правителства, основно в Източна Европа, посрещат на нож идеята да бъдат задължени да приемат повече мигранти, отколкото искат. Кризата е най-новото и вероятно най-тежкото изпитание на волята на европейците да работят заедно за решаване на големи проблеми на фона на набиращите сила популистки, националистически и евроскептични движения на континента, допълва американският вестник. Този ход на правителството на Ангела Меркел бе възприет като ясен признак (да не кажем директно послание) към останалите членове на ЕС, че Германия е все по-изтощена от това, че носи на гърба си толкова голяма част от тежестта на най-голямата хуманитарна криза в Европа от десетилетия. Някои обаче ги тревожи друго: ако най-богатата и могъща държава сред 28-те дава признаци, че е на прага на силите си, как Европа въобще ще успее да намери път за излизане от тази извънредна ситуация, на която не й се вижда краят, пише "Ню Йорк таймс".
Въпреки че Меркел получи шумни овации заради гостоприемното си отношение към бежанците, през последните дни се наблюдава все по-голямо недоволство срещу либералния й подход, включително в десноцентристкия й блок, коментира "Файненшъл таймс".
Председателят на Християнсоциалния съюз Хорст Зеехофер не спести критиките си пред сп. "Шпигел": да се позволи идването в Германия на бежанците, намиращи се на територията на Унгария, е "грешка, която ще ни държи влага дълго време", заяви той.
Междувременно унгарската полиция заяви, че в нова бежанска вълна в неделя в страната са влезли рекордните 5809 имигранти, което надминава предишния рекорд от 4330 души. Рязкото увеличение идва на фона на новините за затягане на унгарските закони, което ще влезе в сила във вторник. Според по-строгите мерки всеки, който пресече границата на страната незаконно, се изправя пред опасността да се озове в затвор.


Лондон сам ще си избира бежанците

Великобритания "няма да вземе участие в схемата за разпределение на бежанците в ЕС". Това каза министърът на вътрешните работи на Обединеното кралство Тереза Мей при пристигането си за извънредната среща на вътрешните министри в Европейския съюз относно миграцията.
"Великобритания няма да участва в системата за разпределяне на бежанците в ЕС, но ще приемем 20 000 бежанци от Сирия, които ние сами ще изберем в бежанските лагери в региона. Така ще сме сигурни, че помагаме на най-нуждаещите се", каза тя.


Румъния не може да приеме повече

"Румъния не може да приеме нещо, за което не е подготвена", заяви румънският премиер Виктор Понта, като отбеляза, че тези, които искат солидарност за бежанците, са същите, които казват, че Румъния не е добра за Шенген.
"Румъния има координирана позиция във връзка с бежанската криза, но това не е обикновен проблем. Важно е страната ни да не изпадне в ксенофобия. Румъния иска да бъде европейска страна, да прилага някои европейски ценности. Не можем да предприемем нещо, за което не сме готови. А ние нямаме тази възможност. Но позицията на Румъния не се образува с въпроса за Шенген. Тези, които сега искат да гледаме солидарно на бежанците, са същите, които казват, че не сме подходящи за Шенген. Това е малко лицемерно", написа в своя фейсбук профил румънският премиер Виктор Понта.
Според предложението на ЕК Румъния трябва да приеме 4646 мигранти, от които 604 от Италия, 1951 от Гърция и 2091 от Унгария. През май ЕК предложи на Румъния да приеме 1705 мигранти, от които 682 души от Гърция и 1023 от Италия.
Румънският президент Клаус Йоханис и премиерът Виктор Понта заявиха, че Румъния не може да приеме повече от своя капацитет от 1785 места. Според Йоханис задължителните квоти са "изчислени по много бюрократичен начин", без консултации, и няма да решат миграционния проблем.

Войници на границата между Унгария и Сърбия, близо до град Рьоске. От днес Будапеща затваря границата със Сърбия
 

Мигранти прекосяват границата между Австрия и Унгария при Хайлигенкройц

Железничарите искат оставка на ръководството на НКЖИ

автор:Дума

visibility 426

/ брой: 88

БДЖ пак се разделя с хартиеното билетче срещу 16 млн. лв.

автор:Дума

visibility 375

/ брой: 88

Денят на данъчната свобода настъпи

автор:Дума

visibility 353

/ брой: 88

Работници от Бангладеш ще берат череши у нас

автор:Дума

visibility 383

/ брой: 88

България отхвърля проявата на Силяновска

автор:Дума

visibility 434

/ брой: 88

Шойгу на нов пост, сменя го икономист

автор:Дума

visibility 427

/ брой: 88

Каталунските сепаратисти губят мнозинството си

автор:Дума

visibility 396

/ брой: 88

Накратко

автор:Дума

visibility 334

/ брой: 88

Дано не е късно

автор:Мая Йовановска

visibility 430

/ брой: 88

Комуникационна грешка

автор:Деси Велева

visibility 382

/ брой: 88

Пак Путин е виновен!

автор:Таня Глухчева

visibility 429

/ брой: 88

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 354

/ брой: 88

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ