Европа стана водещ вносител на оръжие
Съединените щати са първи в световния износ
/ брой: 50
Вносът на оръжия в Европа рязко е нараснал през последните пет години. Това сочи ежегодният доклад на Стокхолмския международен институт за изследване на мира. Причините за ръста според авторите му са напрегнатите отношения между Русия и ЕС.
Бойните действия коренно са променили ситуацията в Украйна. Страната стана третият най-голям вносител на оръжия в света. Повечето от тях са част от международната помощ, като най-големите доставчици на Киев са САЩ, Полша и Германия. Според шведския доклад Украйна е концентрирала 31% от вноса на оръжие в Европа и 8% от световната търговия.
Според експертите вносът на оръжие в Европа ще продължи да расте през следващите години, както поради поръчки, направени още преди началото на кризата в Украйна, така и в резултат на ускоряването на доставките след началото на руската операция.
Отбелязват се и промени сред износителите. Лидер в Европа и трета в света е Франция, която е увеличила износа с 44%. Според доклада за Париж подкрепата за износа, включително на оръжейния, отдавна е нормална част от националната икономическа политика. Франция разглежда доставките на оръжия за други държави като важен елемент от външната политика и опит за увеличаване на влиянието в определени части на света.
Русия, която се конкурира със САЩ в продължение на три десетилетия, запазва втора позиция, но нейният глобален пазарен дял е спаднал до 16% при 22 на сто преди пет години. Москва се нуждае от оръжие за собствената си операция в Украйна. А военните заводи в първенеца САЩ в момента броят печалби от случващото се в Източна Европа
За разлика от Стария континент, в световен мащаб се забелязва спад на вноса през последните пет години, с почти двойно намаляване на покупките в Африка.
На този фон Великобритания се превръща във водач по военни покупки в Европа. Британският премиер Риши Сунак съобщи, че в контекста на "новите заплахи от страна на Русия и КНР" страната му ще инвестира в отбраната 5 млрд. лири. Особено внимание ще се обърне на производството на боеприпаси.