18 Юли 2025петък22:23 ч.

EК проверява кабинета за натиск върху регулаторите

Ако бъде констатирано вмешателство в независимостта, може да започне наказателна процедура срещу България

/ брой: 149

автор:Дума

visibility 2301

Европейската комисия проверява дали българското правителство е спазило европейското право при намаляването на съставите на Комисията за финансов надзор и Комисията за регулиране на съобщенията. Целта е да се гарантира, че двата надзорни органа са независими от външна намеса и политически натиск.
Това става ясно от отговорите на еврокомисаря по вътрешния пазар Мишел Барние и еврокомисаря по телекомуникации Нели Крус до двама евродепутати от БСП. Ивайло Калфин и Кристиан Вигенин сезираха ЕК, че намаляването на КРС и КФН носи риск за независимостта на органите.
Съставът на КФН беше намален от осем на петима членове през юни. Според писмото на Вигенин до Еврокомисията промените в състава на регулатора целят "да бъдат назначени политически по-удобни членове, които да са под прякото влияние на управляващото мнозинство".
В отговора си Мишел Барние пише, че страните членки са свободни да организират финансовия си надзор, както намерят за подходящо, но независимостта на надзорните органи е ключова. С тази цел Европейската комисия ще разгледа по-задълбочено основанията на уважаемия член на Европейския парламент, декларира Барние.
Ивайло Калфин пък алармира комисията за намаляването на състава на КРС от девет на петима членове и съкращаване на мандата им. Той пита дали това нарушава независимостта на органа, ограничава автономността му и позволява политически натиск. Еврокомисарят Крус е отговорила, че следи правното развитие в България, свързано с преструктурирането на КРС. "Комисията проверява съответствието на намаляването на състава на КРС с европейското законодателство. Комисията може да действа според правомощията си, ако стигне до заключението, че е нарушена независимостта на националния регулатор", пише Крус.
Ако Брюксел прецени, че промените в регулаторите не гарантират тяхната безпристрастност и независимост от политически и лобистки интереси, може да започне наказателна процедура срещу България за неспазване на европейското законодателство. ЕК тепърва ще се произнесе по въпросите на евродепутата от ДПС Филиз Хюсменова. През май тя предупреди за "осакатяването" на български регулаторни органи и в частност на КРС, Комисията за защита от дискриминация и Комисията за защита на конкуренцията.

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 677

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 653

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 759

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ