12 Септември 2024четвъртък14:43 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Домошари

Под домашен арест в Русия са почти две хиляди души

/ брой: 2

visibility 104

Владислав Куликов

Затворническите власти обявиха рязко увеличение на броя на домашните арестанти. По домовете си са задържани десет пъти повече следствени и осъдени, отколкото през миналата година.
От януари до декември съдът е изпратил в домашен арест 1990 души. В същото време, през цялата минала година, по данни на Съдебния департамент при Върховния съд на Русия, такава мярка е била приложена едва към 181 души.
Дълго време домашният арест беше за нас по-скоро екзотична мярка. В съзнанието не само на правоохранителите, но дори на обикновените хора не се побираше как може да се остави обвиняемият вкъщи, та той е почти престъпник? Въпреки че от гледна точка на закона "почти", разбира се, не се брои: докато човек не е осъден, де юре той е невинен. Проблемът обаче не е само в тънкостите на манталитета. Съдиите избягваха този тип наказание, защото беше неясно кой ще наглежда домашния арестант. Милицията-полицията си има достатъчно свои работи. А и не може да се сложи часови пред вратата на всеки обвиняем "домошар".
През тази година проблемът с контрола беше решен: сега домашните арестанти ги контролира Федералната служба по изпълнение на наказанията. А ако говорим конкретно, с това се занимават криминално-изпълнителните инспекции на затворническите власти.
Теоретично съвременните технологии позволят да се мине без надзирател. В апартаментите на домашните арестанти могат да се инсталират видеокамери. Има и друг вариант: да се слагат на арестантите електронни гривни. В живота, разбира се, високите технологии се използват невинаги. Понякога за лошото поведение на арестувания съобщават дори съседите. Личното общуване не е изключено: инспекторите могат да посещават арестувания от време на време и при това най-неочаквано. Като цяло в практиката се появяват доста проблеми: нещата са нови, опитът и методиката тепърва се разработват.
Затова пък може да бъде отложено въвеждането на по-хуманни мерки - новото наказание като принудителен труд може да бъде отложено. Сега в Държавната дума се обсъжда законпроект, предлагащ отлагане на срока за въвеждане на такова наказание. Предполага се, че осъдените на принудителен труд трябва да бъдат изпращани в специални изправителни центрове. С нещо това наказание би трябвало да напомня съветската "химия".
Затворническите власти се връщат и към старата идея за създаване на специални общежития за бивши арестанти. Преди няколко години за това се говореше много. Често след затвора човек няма къде да отиде и той отново се връща зад решетките. За да се помогне на вчерашните затворници, местните власти и благотворителните организации отваряха в различните региони специални общежития за тях. Ставаше дума дори за създаването на специална служба по пробацията. Разбра се, че нещата не са приключени. Например съвсем наскоро Главното управление на ФСИН на Русия за Самарска област е подписало споразумение със социален приют за хора без определено местожителство и работа. Споразумението предвижда предоставяне на бивши затворници, които нямат дом, място за спане, безплатна храна веднъж на ден. На тези хора ще им помогнат да оформят и възстановят документите си, да се регистрират, трудоустроят, да получават пенсия. Освободеният затворник ще може да ползва услугите на приюта в продължение на шест месеца. В приюта има триста места. От тях двадесет процента са за бивши затворници.

БСП не се хвана в капана на Борисов

автор:Дума

visibility 109

/ брой: 174

Общините скочиха срещу такса смет, отлагат реформата с 1 година

автор:Дума

visibility 103

/ брой: 174

Румен Радев ще посети Виетнам до края на годината

автор:Таня Глухчева

visibility 85

/ брой: 174

Съюзът на юристите призова за повече качествени прависти в НС

автор:Дума

visibility 101

/ брой: 174

България е най-бедната страна в ЕС, а с най-скъпата храна

автор:Дума

visibility 105

/ брой: 174

БАБХ проверява спешно столове и бюфети в училищата

автор:Дума

visibility 119

/ брой: 174

Търговският дефицит расте с близо една трета към края

автор:Дума

visibility 105

/ брой: 174

Производството на ток у нас намалява

автор:Дума

visibility 127

/ брой: 174

Скопие ще преговаря, но като член на ЕС

автор:Дума

visibility 139

/ брой: 174

Няма нужда от търговска война

автор:Дума

visibility 152

/ брой: 174

Лондон свива помощите за горива през зимата

автор:Дума

visibility 134

/ брой: 174

Накратко

автор:Дума

visibility 152

/ брой: 174

Комедиантът

автор:Александър Симов

visibility 84

/ брой: 174

Геноцид

автор:Барбара Пейчинова

visibility 171

/ брой: 174

Има ли шанс Харис?

автор:Таня Глухчева

visibility 160

/ брой: 174

Съдебната реформа – абсолютно безпредметен израз

visibility 116

/ брой: 174

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ