19 Юли 2025събота05:06 ч.

Докога с тия безумия

/ брой: 237

автор:Валентин Георгиев

visibility 1835

Валентин ГЕОРГИЕВ


С писмо-препоръка до шефа на Съвета на ректорите в България акад. Лъчезар Трайков омбудсманът Диана Ковачева настоява да се предприемат необходимите действия студентските общежития от обекти на свободния пазар на ток да преминат към регулирания пазар, при който цените се определят от КЕВР. Похвално, но, забележете - вече сме декември, а оплакванията на студентите започнаха в началото на годината, когато въпросните общежетия излязоха на свободния пазар. Още тогава се появиха информации, че сметките за ток са станали безумни и са скочили три пъти. И защо? Ами защото ги смятат за небитови клиенти, следователно ползват промишлен ток. 

Същата драма засяга детски градини, ясли, училища, болници, социални домове, читалища, църкви, манастири, както и малките семейни фирми и фирмички - всички те получават енергия по цени на свободния пазар.  

Сигурно се питате кой "умник" ги е натресъл на пангара така на юруш, неподготвени и на практика ги обрича на бавна смърт? Казва се Бойко Борисов с неговата партия ГЕРБ. 

Малкият бизнес излезе на свободния пазар на ток от 1 октомври 2020 г. - с поправки в Закона за енергетиката по задължителните предписания на Брюксел за либерализация на електроенергийния пазар в страната - общо около 400 хил. нови клиенти. 

Тук е мястото да припомним, че още през 2019-2020 г., когато управляващите от ГЕРБ с подкрепата на ДПС необмислено решиха, че трябва да се либерализира всичко що е небитово и да излезе на свободния пазар на ток, от БСП многократно предупреждаваха, че ще има проблеми.  Но не, кой да ги чуе - това бил пътят, по който трябвало да се развиваме. Впоследствие, когато цените скочиха в небесата, а ГЕРБ вече не бяха на власт, самият Борисов започна да дава акъл как някои трябва да бъдат върнати от свободния на регулирания пазар.    

БСП, докато беше в управлението, успя да издейства компенсации и да омекоти ценовия удар. За догодина левицата отново предлага таванът за всички фирми да бъде 200 лв./киловатчас, включително и за училища, болници, църкви, музеи и семейни фирми, а разликата в цената над тази сума да бъде покрита на 100% от държавата.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 677

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 653

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 759

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ