18 Юли 2025петък07:03 ч.

До под кривата...

/ брой: 31

автор:Мая Йовановска

visibility 2955

Правителствата на Борисов неведнъж показаха, че са факири на калпави и лобистки закони, а обещанията им да докарат една работа до край често катастрофират. И така с години проблемите не само се влачат, но се наслагват и нови. Докъде стигна например обещаната още през 2016 г. от тогавашната, че и настояща министърка на земеделието Десислава Танева реформа в борбата с градушките? Още е до под кривата круша независимо, че уж щеше да тръгне още през 2017 г. 

Стратегии, концепции, безброй изчисления колко да плащат земеделците, обещания как ще се разшири противоградовата защита и т.н. Преди година властта даже сколаса да вкара и Закон за превенция от неблагоприятните климатични събития, който се оказа поредният зле скалъпен документ. И стана ясно, че държавата се кани да събира пари само от земеделците, и то с такса, по-висока от предварително изчислената. И така с техните около 25 млн. лв. да прави новата система. Добре или зле ще работи тя - няма значение. Вие дайте парите! 

Очевидно недоволството на бранша разсъхна тази работа и сега наред е ново предложение. Да има компенсационен фонд за обезщетяване на земеделските производители от настъпили неблагоприятни климатични събития. В него пари ще внасят, разбира се, земеделците. Шефът на ДФЗ Васил Грудев, под чиято шапка ще е новият фонд, обяви, че той ще компенсира дори при 30% щети върху терените и 50% загуба на доход. Сега компенсация има само при 100% пропаднали площи. Малка, но съществена подробност е, че при отказ от участие във фонда, компенсации няма да се дават. Иначе участието в него е доброволно. Как ще сработи новата структура не е ясно, но властта отново се готви първо да вземе едни пари (от март догодина), пък после ще видим има ли ефект. По всичко изглежда, че управляващите не са се забързали да свършат тая работа. Пък и покрай предстоящите догодина избори и тая идея може да се разсъхне.

Средствата по ПВУ за саниране са спасени

автор:Дума

visibility 746

/ брой: 130

Словакия пак блокира санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 812

/ брой: 130

Джорджеску остава под съдебен контрол

автор:Дума

visibility 740

/ брой: 130

Париж отменя два официални празника

автор:Дума

visibility 801

/ брой: 130

Пекин стопля отношенията с Брюксел

автор:Дума

visibility 716

/ брой: 130

Възможности

автор:Александър Симов

visibility 780

/ брой: 130

Ах, леглото

автор:Аида Паникян

visibility 781

/ брой: 130

Пълен батак при хранилището за ядрени отпадъци

visibility 753

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ