19 Юли 2025събота08:38 ч.

Диплома на кредит

/ брой: 200

автор:Велиана Христова

visibility 734

Поне 10 години минаха, докато политиците направиха закон за студентското кредитиране. После имаше тудности с типовите договори с банките и от 2010 г. най-сетне студентите вече могат да покриват таксите си със заем. Този заем обаче привлече едва 4825 от общо 281 170 студенти - 1,7 на сто. По принцип е добре - учиш без пари, а чак една година след последния държавен изпит започваш да изплащаш, и то при ниска лихва от 7%. Защо тогава младите не се тълпят пред банките? Много са богати и имат с какво да си плащат стотачките за обучение? Едва ли, като се знае, че по време на следването си студентите вече работят не на едно, а на по две места, за да се издържат. Пък издръжката на живота стигна 2112 лв. за 4-членно семейство, но само 10% от семействата имат такъв доход. Как да плащат и такси? Над 30% от работещите вземат под 75% от средната работна заплата, която е малко под 700 лв. Тогава?


Тогава има две обяснения. Първо, в България няма работа и младите не знаят къде ще се главят след 4-5 години, дори с тапия за висше образование в джоба. Да си овесят и заем от 4-5 хиляди лева на шията им идва в повече. Второ, голяма част от студентите имат за цел да се изнижат в чужбина още по време на следването и почти задължително - след него. Защо се чудят чуждите медии, че българите учат езици, а англичаните - не? Просто българите се готвят за гурбет, англичаните - не. Затова нашите студенти като от огън бягат от риска да се вържат с дълг към банките. Освен това в чуждите университети в масовия случай им дават и стипендия, което тук не е сигурно, понеже държавни пари не се дават дори за стимул на всички отличници или пък стигат за повече студенти по малко.       


Просветното министерство се похвали, че догодина парите за държавни гаранции на студентските заеми ще се увеличат от 40 на 80 млн. лв. Дори и студентите, които взимат кредити, да се увеличат двойно, пак ще станат максимум 3%. А останалите 97? Може би онези, които гледат не с едно, а с две очи навън, ще намалеят, ако държавата увеличи двойно парите за стипендии. Защото във вузовете и таксите растат. Със заеми от доста хилядарки и заплата 700 лева (ако я докараш) трудно ще се удържиш тук, когато си на 19 години...


  


С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 677

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 653

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 759

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ